YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN 5 CROSSFIT ANTRENMANI

CrossFit olmadan fitness antrenmanlarından bahsetmek olmaz. Fonksiyonel hareketlerden oluşan bu yüksek yoğunluklu antrenmanlar artık çok popüler. CrossFit’in en iyi tarafı herkes için iyi bir antrenman seçeneği sunmasıdır. Eski futbol oyuncularından balerinlere kadar hatta yaşı oldukça ilerlemiş yetişkinlere kadar herkes CrossFit yapabilir. Tüm CrossFit antrenmanları (WOD, yani günün antrenmanı olarak da bilinirler) herkesin fitness yeterliliğine göre ayarlanabilmektedir.

Vücut ağırlığıyla ve ağırlık kullanılarak yapılan antrenmanların dâhil olacağı ilk CrossFit hareketleri zorlayıcı olmak zorunda değildir ama sizi yormalı ve vücudunuzdaki değişimi hissettirmelidir. Yazımızda crossfit programları işte tam da bu amaçla hazırlandılar.

CROSSFIT ANTRENMANLARI

CrossFit Antrenmanı #1: Half Cindy

10 dakika boyunca döngüyü yapabildiğiniz kadar tekrar edin.

5 pull-up (barfiks)

10 push-up (şınav)

15 air squat

Normalde bu antrenman 20 dakika sürmektedir ama CrossFit antrenmanlarında yeni olduğunuz için bu süreyi yarıya indirdik. Bu antrenmanı yaparken vücudunuzun sınırlarını ve ne kadar hızlı tükenme noktasına vardığını öğreneceksiniz.

CrossFit Antrenmanı #2: CrossFit Total

Bu antrenmanda kaldırışlara odaklanacaksınız.

5 back squat

3 overhead press

3 deadlift

Bu antrenmanın amacı sizi CrossFit’in kaldırma hareketlerine alıştırmasıdır. Antrenman için bir zaman aralığı yok. Buradaki amaç, ağırlıkların vücudunuzu nasıl etkilediğini ve güvenli bir şekilde ne kadar ağırlık kaldırabileceğinizi görmektir.

CrossFit Antrenmanı#3: Helen

3 tur yapın. Mümkün olan en hızlı şekilde antrenmanı bitirmeye çalışın.

400 metre koşu

21 Amerikan kettle bell swing

12 pull-up (barfiks)

Koşunuzda çok hızlı olmayın çünkü aniden tükenme noktasına varırsınız.

CrossFit Antrenmanı #4: Wall Ball, Burpee

21, 15 ve 9 tekrar yaparak en hızlı şekilde antrenmanı bitirin.

Wall ball

Burpee

21, 15, 9 tekrar şemasını 3 tura bölebilirsiniz. 21 tekrar 3 turdan 7 tekrar, 15 tekrar 3 turdan 5 ve 9 tekrar ise 3 turdan 3 tekrar yapılabilir.

CrossFit Antrenmanı #5: Sit-up, Lunge

3 tur yapın. Her bir turu 3 dakika boyunca uygulayın. 2 dakika dinlenin. Döngüyü yapabildiğiniz kadar tekrar edin.

15 Sit-up

15 Lunge

Bu antrenman, aralıklı bir antrenman çeşididir ve 3 dakika boyunca vücudunuzu zorlamanızı sağlar. Kolay gelmeye başladıysa lunge hareketine ağırlık ekleyebilirsiniz ya da toplamda 5 tur yapabilirsiniz.

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*