Piyasada Bulunan En İyi 5 Protein Tozu [2021 Güncel]

16

Protein Tozu Nedir?

Protein tozu kimine göre zararlı, kimine göre vazgeçilmez, kimine göreyse iyi bir alternatif. Her ağızdan farklı ses çıkıyor. Bilimsel olan doğruya ise çok fazla kişi değinmiyor.

Vücutta su ne kadar önemliyse, protein de ona yakın bir öneme sahiptir. Vücudu inşa etmek, onarmak, korumak proteinin görevidir. Kas yapmak, kaslarınızı korumak ve kas inşa etmek istiyorsanız protein tozu en yakın dostunuz olmalıdır.

Reklam

En İyi Protein Tozu Nasıl Seçilir?

Piyasa farklı protein tozu seçenekleriyle dolu. Acaba hangi protein tozu en iyisi? İşte bu konuda size yardım edeceğiz.

En önemli belirleyici faktör tabii ki fiyattır. Bütçeye uyan bir protein tozuna yatırım yapmak önemlidir. Genellikle protein tozlarının en büyük farkı fiyatlarıdır. Ucuz protein tozu bulmak çok kolay olmasa da, ufak bir araştırma ve indirimleri takip ederek gayet ulaşılabilir bir üründür.

Fiyattan sonra da damak tadı oldukça önemli. Damak tadına hitap edecek aromaları (lezzetli protein tozu) olan markalara yönelmelisiniz. Tadı kötü olan bir şeyi içmek istemezsiniz değil mi?

En sonda ise amacınız yer alıyor. Proteine ek olarak karbonhidrat desteği isteyebilirsiniz. Diyete uygun protein saflığı yüksek bir ürün de isteyebilirsiniz. Bu noktada protein tozlarının içeriklerini detaylıca incelemeniz gerekiyor.

İşte piyasadaki en iyi protein tozu sorusunun cevapları:

1. Scitec Whey Professional

Scitec, Türkiye’de yeni fakat sevilen bir marka. Kaliteli ham maddeleri ve uygun fiyatlı ürünleriyle göze çarpan Scitec, fiyat/performans konusunda en iyiler arasında.

Yukarıda belirttiğimiz özelliklerinden dolayı Scitec Whey Professional, son zamanlarda en çok tercih edilen protein tozlarından biri. Vanilya çilek, limonlu cheesecake, şeftali yoğurt gibi farklı aroma seçenekleri oldukça lezzetli. Ek olarak içerdiği sindirim enzimleri sebebiyle de sıkça tercih edilen Scitec Whey Professional, içerik konusunda da oldukça başarılı. Bütün bu özellikleri birleştirince, Scitec’in neden en iyilerden biri olduğunu anlamak kolaylaşıyor tabi ki.

Scitec Whey Professional’i kullanan tüketicilerin, ürünle ilgili yorumları şöyle:

Scitec Whey Proffesionel’ı en uygun fiyatla hemen satın almak için tıklayın!

2. Optimum Gold Standard Whey

Son zamanların en çok tercih edilen protein tozlarından birisi olmasının sebebi, gerçekten “optimum” olması.

İçerik kalitesi, fiyat/performans oranı, aroma seçenekleri ve ham madde kalitesiyle optimumu yakalayan Optimum Gold Standard Whey, piyasada sevilen bir protein tozu. En çok aroma seçeneğine sahip protein tozu olan Optimum Gold Standard Whey, her damak tadına hitap edebiliyor. Bu sebeple tat konusunda da tercih edilen markalardan biri. Kolay karışan protein tozu olması da bir başka sevilme nedeni. BCAA oranı yüksek olan amino asit profili de oldukça kuvvetli.

Optimum Gold Standard Whey’i kullanan tüketicilerin, ürünle ilgili yorumları şöyle:

Optimum Gold Standard Whey’i en uygun fiyatla hemen satın almak için tıklayın!

3. Supplementler.com Whey Protein

Supplementler.com Whey Protein, uzun yıllara dayanan sporcu gıdaları sektöründen gelen deneyimi ile Supplementler.com’un Türk sporcularına sunduğu uygun fiyatlı ve yüksek kaliteli protein tozudur.

en-iyi-protein-tozu
en-iyi-protein-tozu

Ham maddesini Avrupa’nın en hızlı ve prestijli büyüyen, 40 yıllık deneyime sahip süt ürünleri markası Volac’tan temin etmektedir. Ultra filitrasyon ile üretilmiş %100 peynir altı suyu konsantresidir. Supplementler.com Whey Protein fiyat ve performans açısından piyasadaki en iyi ürünlerden biri olarak gösterilmektedir.

Kolay karışan yapısı ve lezzetli çikolata aroması ile de beğeni toplamaktadır.

Supplementler.com Whey Protein’i kullanan tüketicilerin, ürünle ilgili yorumları şöyle:

en-iyi-protein-tozu
en-iyi-protein-tozu

Supplementler.com Whey Protein’i en uygun fiyatla hemen satın almak için tıklayın!

4. Hardline Whey 3Matrix

Türk markası olan Hardline’ın, piyasada en çok tercih edilen protein tozu Hardline Whey 3Matrix.

İçerisinde hem izole protein, hem hidrolize protein hem de konsantre whey proteini bulunuyor. Kalorili bir içeriğe sahip olduğu için, daha çok bulk döneminde tercih ediliyor.

İçerisinde toparlanmayı ve kas gelişimini destekleyen kreatin ve glutamin amino asitlerinin yanı sıra, bol miktarda BCAA da bulunuyor. Ayrıca Whey 3Matrix, fiyat/performans bakımından tercih sebebi olacak düzeyde kaliteye sahip bir protein tozudur.

Hardline Whey 3Matrix’i kullanan tüketicilerin, ürünle ilgili yorumları şöyle:

Hardline Whey 3Matrix’i en uygun fiyatla hemen satın almak için tıklayın!

5. Weider Premium Whey

Fiyatı diğerlerine nazaran bir tık daha fazla olsa da, piyasanın en eskilerinden ve en popülerlerinden olan Weider Premium Whey’i bu listeye dahil etmeden olmazdı. Bu popülerlik, hak edilmeyen bir popülerlik değil. Çünkü Weider, her alanda en iyi olmayı başaran markalardan biri.

Eşsiz lezzete sahip aromaları pek çok insanın Weider Premium Whey’i tercih etme sebebi. Bununla birlikte tozun iyi karışabilmesi, köpürme yapmaması, mideyi rahatsız etmemesi gibi önemli kriterler sebebiyle de Weider Premium Whey elit bir imaja sahip. İçeriği de zengin ve kaliteli olduğu için Weider, zirvedeki protein tozlarından biri oluyor haliyle.

Weider Premium Whey’i kullanan tüketicilerin, ürünle ilgili yorumları şöyle:

Weider Premium Whey’i en uygun fiyatla hemen satın almak için tıklayın!

Protein Tozu Zararlı mıdır?

Protein tozundaki protein de etteki protein de vücutta aynı muameleyi görür. Biri toz proteini biriyse et proteini olarak değerlendirilmez. Eninde sonunda protein, proteindir. Vücut her proteini aynı şekilde sindirerek amino asitlere ayrıştırır.

Protein tozu da diğer proteinlerle aynı şekilde vücutta sindiriliyorsa, potansiyel yan etkisi ne olabilir? Her besin gibi protein tozunun da fazlası zararlıdır. Hatta proteinin fazlası zararlıdır. Et de fazla tüketildiğinde protein tozu ile aynı zararları verebilir.

Bilimsel olarak ele alırsak, whey protein gibi protein kaynakları pek çok besinin içeriğinde bulunan bir formüldür. Bu formülü saf olarak tüketip protein ihtiyacını karşılamanın herhangi bir sakıncası bulunmuyor.

Neden Protein Tozu Kullanmalısınız?

Protein tozu kullanmanız için bir sürü sebep var. Hele en iyi protein tozlarını kullanmanız için çok daha fazla sebebiniz var…

İlki yine tabii ki fiyatla ilgili. Aldığınız her bir gram için proteine harcadığınız paraya bakarsanız, protein tozunun en ucuz protein kaynaklarından biri olduğunu görebilirsiniz. Bu nedenle protein tozu öğrenciler tarafından sık sık tüketilir. Çünkü öğrencilerin proteini sürekli olarak yiyeceklerden karşılayacak bütçeleri olmayabiliyor.

Ayrıca protein tozu az kalorilidir. Bir öğünden alacağınız proteini çok daha saf halde, kolay sindirilebilir biçimde alabilirsiniz. Diyet bozmadan veya sınırlar içerisinde kalarak protein ihtiyacını karşılamak zordur. Protein tozu size bu imkânı da sunar. Hele ki diyet yapıyorsanız, kilo vermenize yardımcı olabilecek birçok protein tozu seçeneği mevcut!

Protein tozu tok tutar ve iştahı keser. Diyet yaparken çektiğiniz zorlukları düşünün. Aç karınla güne devam etmek ne kadar zor hatırlayın. Şimdi de her acıktığınızda içebileceğiniz ve diyeti bozmayan bir içecek düşünün. İşte o protein tozudur!

Protein tozunu kullanmanız için bir diğer sebep ise kolay tüketilebilmesidir. Tek yapmanız gereken bir ölçekle kutunun içinden aldığınız tozu bir sıvıya atıp karıştırmak. Protein ihtiyacınızı karşılamak için hazırlamanız gereken öğünleri düşününce, protein tozu tüketerek zamandan kazanabilirsiniz.

Profesyonel bir vücut geliştirici iseniz belki vaktiniz olur ancak profesyonel vücut geliştiricilerin antrenmandan çok yemek yemeye zaman ayırdığını da unutmayın. Onların bile protein tozu tüketmesi gerekebiliyorken sizin de ihtiyacınız olabilir. Bazen daha öncelikli planlarınız için hızlıca protein tüketmeniz gerekebilir. Protein tozu size bunu da sağlar!

Biyolojik değeri yüksek olan protein tozları, normalde tükettiğiniz besinlere oranla daha verimlidir. Çünkü biyolojik değer olarak balık veya ete göre çok daha üstündür. Hızlı sindirildiği için kaslar tarafından çabucak tüketilirler. Sindirimi uzun süren besinlerden kasların alacağı proteinin verimi protein tozu ile kıyaslandığında biraz daha düşük olabilir.

Araştırmalara bakıldığında; protein tozu kullanarak spor yapan sporcuların kas ağrılarının, protein tozu kullanmayanlara oranla çok daha az olduğu görülüyor.

Protein Tozunun Faydaları Nelerdir?

Protein ihtiyacını protein tozundan karşılayan ve obeziteye sahip olan insanlar arasında obeziteyi yenen büyük bir yüzde bulunuyor. Protein ihtiyacını tok tutan ve az kalorili bir kaynaktan alan insanlar gördüğünüz gibi çok daha rahat kilo veriyor.

  • Protein tozları hem kolesterolü düşürmeye yardımcıdır hem de bağışıklık sistemine destek olurlar.
  • Yüksek kan basıncı antrenmanları olumsuz etkileyebilir. Protein tozunun ise bunu önlediği görülüyor.
  • Protein tozu hasta olma ihtimalinizi de bağışıklık sistemini güçlendirerek ortadan kaldırıyor.

Gelin dünyaca ünlü Dr. Mehmet Öz bu konuda ne demiş hep birlikte izleyelim:

Gördüğünüz gibi protein tozu, tıp alanında bilimsel çalışmaları olan insanların da hayatında yer verdiği bir besin. Her besini karalayan birilerini rahatlıkla bulabilirsiniz, mesele bilimsel olan bilginin ne olduğudur.

Günde Ne Kadar Protein Tüketmelisiniz?

Bu sorunun cevabı kişiden kişiye değişir. Sizin ihtiyacınızla arkadaşınızın ihtiyacı çok farklı olabilir. Burada cinsiyet, yaş, gün içerisindeki aktiflik, antrenmanlarda neler yaptığınız gibi pek çok faktör devreye giriyor.

Vücut ağırlığındaki her 1 kg başına ortalama 1,5-3 gram arası protein tüketmeniz gerekebilir. Buna hayat stiliniz, antrenmanlarınızın ağırlığına ve kalori ihtiyacınıza göre karar verebilirsin. Eninde sonunda önünüzdeki değer çok fazla değişmeyecektir.

Proteini çok tüketen sporcuların antrenmanlarda çok daha iyi hissettiği de bilimsel bilgilerin arasında. Kas yapmayı önemsiyorsanız bu bilgiyi de aklınızın bir yerinde tutmalısınız.

Piyasadaki en iyi l-carnitin ürünlerini incelemek için tıklayın!

SANA EN UYGUN TAKVİYELERSupplementler.com

16 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz