Vücut Geliştirmede Genetiğin Öneminin Farkında Mısınız?

2

Sürekli olarak antrenman, beslenme, dinlenme gibi vücut geliştirmenin önemli dinamiklerinden bahsediyoruz. Antrenmanlarda daha iyi olmaya, daha düzgün ve etkili beslenmeye yatırım yapıyoruz. Peki size bunların da ötesinde bir faktör var desek?

Evet, doğru tahmin ettiniz. Genetik olarak belirlenmiş sınırlar var. Neyi nasıl yapabileceğiniz, kapasitenizin ne olduğu, hangi bölgenizin güçlü hangisinin zayıf olacağı gibi konuların bir çoğu genetiğe bağlı.

Reklam

Aslında bu sebepten dolayı, vücut geliştirmede genellemelerin yapılması yanlış olur. Birbirinin tamamen aynısı olmayan milyarlarca insan ve bu insanların genetik kodlaması var. İlla ki kişisel farklılıklar olacak ve yapılan çalışmalardan alınan sonuca uymayan genetikler bulunacak. Bu nedenle vücut geliştirme üzerine yapılan, denek sayısı ve süreç bakımından yetersiz olan araştırmaları eleştiriyoruz. Çünkü bir çok farklı denekle bir çok farklı sonuç elde edilebiliyor…

Dolayısıyla birçok şeyin genetiğe bağlı olduğunu unutmamak gerek. Birçok şeyden kastımızı biraz detaylandırmakta fayda var.

Image result for arnold schwarzenegger

Genetik Vücut Geliştirmede Ne Kadar Etkili?

Vücut geliştirmede önemli rol oynayan her şeyi ele alalım. Antrenman, beslenme, dinlenme, genetik, supplement kullanımı… Bunlar arasında genetiğin yüzde bazında etkisi sizce ne olabilir?

Aksiyon alarak geliştirdiğiniz becerilerin tamamı genetik kodlamalar tarafından sınırlandırılmıştır. Aslında “limit yok” birazcık yalan bir motivasyon sözü diyebiliriz.

Her beceri üzerinde etkisi olan bir güç, yaptığınız her şeyden daha etkilidir. Genetiğin gücü her şeyin %70’ine yakınıdır desek çok da yanlış olmaz.

Image result for bad genetics bodybuilding

Genetiği Kötü Olan Vücut Geliştirme Yapmamalı mı?

Önemli olan, genlerinize en çok uyan konuda kendinizi geliştirmeye çalışmak değildir. Önemli olan sevdiğiniz şeyi yapmanızdır. Hem sevdiğiniz, hem de genetik olarak avantajlı olduğunuz uğraşı bulduysanız zaten en iyilerden olmaya çok yakınsınız demektir. Bu durum şansla ilgilidir ve çoğunlukla gerçek olmaz.

Mike Tyson, büyük ihtimalle boksa olan yeteneğinin farkında değilken boks yaptı. Genetik olarak da en fazla avantajı o bulundurmuyordu. Ona rağmen en iyi olabildi.

Yani bu kadar fazla olasılık içerisinde, genetiğin önemi yerine sizi mutlu eden şeyleri umursamalısınız ve genetiğinizle barışık olmalısınız.

 

SANA EN UYGUN TAKVİYELERSupplementler.com

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz