Yağ Yakarken Kas Yapmaya Yardımcı 5 Supplement

1

Günümüzde öylesine çok supplement çeşidi ve alt kategorisi var ki, yeni başlayan biri için supplement seçimi yapmak hayli zor. Onca ürün çeşidi arasından bütçeye, amaca ve damak tadına uygun ürün bulmak ustalık gerektirmeye başladı. Peki onca supplement içerisinde ne işe yarıyor? Yağ yakarken kas alıp yeni bir vücut inşa etmek isteyen kişiye önerilen nedir? Bu soruların cevaplarını bulmak için elimizden geleni yaptık.

Fakat yazıya başlamadan önce belirtmemiz gereken bir nokta var. Supplement, destek anlamına gelir. Yani diyetinize destek olur. Doğru kaloriyi, doğru besin değerlerini tüketmiyorsanız hiç bir madde işlevini düzgün göstermeyecektir. Diyetiniz oturmuş olmalı diye bir uyarıda bulunmamız bizce şart. Mucizevi etkiler beklememekle birlikte gereken işi, emeği ve disiplini sağlıyorsanız sonuçlara sizin de inanamayacağınızı vurgulamamızda fayda var.

Reklam

Whey Protein

En çok satın alınan ve en çok tüketilen supplement olması, işe yaradığını zaten yeterince kanıtlıyor. Sütte bulunan iki protein çeşidinden biridir ve genelde peynir altı suyundan elde edilir. Aynı zamanda içinde bulunan karbonhidrat ve yağlardan mümkün olduğu kadar arındırılır ve ortaya bulabileceğiniz en saf formdaki protein çıkar. Kas yapımı için ihtiyacınız olan pek çok şeyi barındıran whey, rahat sindirimi ile size epey kas kütlesi ekleyecektir.

Ayrıca pek çok protein gibi termik efekt barındırmaktadır. Yani vücut ısısını arttırır ve metabolizmayı hızlandırır. Bu da yağ yakımına giden yolda bize katkı sağlaması anlamına gelir. Yağ yakarken kas kazanmak isteyen bireylere önermemizin sebebi de budur.

Ne Zaman ve Ne Sıklıkta Tüketilmeli?

Genelde önerilen antrenmandan hemen sonra tüketmenizdir. Fakat günlük protein miktarınız belli ise ve bunu karşılayabiliyorsanız, araştırmalar zamanlamanın o kadar da kritik olmadığını söylüyor. Gece yatmadan önce almamanızda fayda var çünkü zaman zaman şişkinlik yapabilir. Etkisini maksimize etmek adına spordan sonraki 2 saatlik dilimde alınabilir. Yine de bunun “acil” bir durum olmadığını, antrenmandan saatler sonra da aynı etkiyi alabileceğinizi belirtmek gerek.

Protein Tozu Zararlı Mıdır?

Tükettiğimiz çoğu besin, miktarı ve zamanlamasına göre zararlı olabilir. Hangi perspektiften baktığımıza bağlı. Şuna eminiz ki, bir fastfood kadar asla zararlı değil ve olmayacak da. Bebek mamalarının içeriğinde dahi bulunan whey proteininin ne kadar zararlı olabileceği tartışılır. Çok aşırı kullanıldığında böbreklere zarar verme riski olsa da, böbrek hastası olmayan bireyler haricinde herkese önerilmekte ve hatta tavsiye dahi edilmekte. Böbreklerinizi yorma riski ise aynı şekilde yumurtada, sütte ve ette de mevcut.

Whey Protein Faydaları

Kreatin Monohidrat

Üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda etkisi en fazla gözlemlenmiş supplement olma özelliği taşır.  En fazla test edilen destek üründür. Olumlu etkileri de saymakla bitmez. Hatta bu yüzden “steroid” olması ile dahi yargılanmıştır, kötülenmiştir. Fakat et ürünlerinde zaten hali hazırda bulunan bir aminoasittir.

Daha güçlü, büyük görünmenizi ve daha iyi performans sergilemenizi sağlar. Vücutta, özellikle kaslarda su tutar ve bu da gücün artmasında etkilidir. Daha dolu gözüktürmesinin sebebi de yine su tutuşudur. Enerjiyi daha efektif kullanabilmeye de yardımcıdır.

Ne Zaman ve Ne Sıklıkta Tüketilmeli?

Araştırmalar yükleme gibi stratejilerin çok gerekli olmadığını, günde 5 gram üzeri tüketimlerin fazlasının vücuttan atıldığını bu yüzden antrenmansız günler dahi her gün günde düzenli 5 gram tüketmenin faydalı olduğunu gösteriyor.

>>> Kreatin ile ilgili bu yazı ilginizi çekebilir “Kreatin Ne İşe Yarar ve Vücudumuzu Nasıl Etkiler

Omega 3

Balık yağından elde edilen bu ürüne piyasada hakettiği saygı gösterilmiyor. Esansiyel yağ asitlerindendir. Bu yüzden vücudumuzda sentezleyemiyoruz ve dışardan almamız gerekiyor. Somon, yumurta ve et gibi ürünlerde bulunuyor fakat öyle az miktarda bulunuyor ki destek ürün almamızda kesinlikle fayda var.

Diyette olan bireylerde daha fazla yağ yakımına yardımcı olduğu ise araştırmalarla kanıtlanmış bir ürün. Bu, beta-oksidasyona yardımcı oluşu ile ilgili bir durum. Yani yağ asitlerinin enerji olarak kullanımında görev almakta. Bu sebeple Omega 3 desteği almamız vücudun enerji ihtiyacında kendi depoladığı yağları kullanmasına yardımcı olur.

Kalp krizine ve kolesterole iyi gelmesi de ayrı bir artısı.

Ne Zaman ve Ne Sıklıkta Tüketilmeli?

Maksimum fayda sağlanması adına günde 5 gram tüketilmesini öneriyoruz.

>>> Omega 3 ile ilgili “OMEGA 3 REHBERİ” yazımızı okuyarak daha detaylı bilgi de edinebilirsiniz.

BCAA

Yağ yakarken kas almak için BCAA belki de en efektif supplementlerden. Özellikle kas kaybı riski görülen aktiviteler sonrası ve uzun süre açlıklar sonrası işlevi kanıtlanmış olan BCAA’yı detaylı incelemekte fayda var.

Kas inşası için protein sentezinin protein kullanımından yüksek olması gerekir. Aksi takdirde kas kaybederiz, eşit ise kaslarımızı koruruz. Peki BCAA burada nasıl bir rol oynuyor?

BCAA protein sentezini stimüle eder, var olan aminoasitlere ayrışmış proteinlerin kullanımını sağlar. Bu da daha çok onarım ve daha fazla kas anlamına gelir. Kas onarımının kritik oyuncularındandır. Ayrıca bu sayede daha fazla protein ayrıştırılmasını da önler.

Antrenman sonrası yaşanan kas ağrılarını azalttığına dair de pek çok veri mevcut. Bu sayede antrenmanlardaki performansımız da çok daha ileri seviyede olacaktır.

Ne Zaman ve Ne Sıklıkta Tüketilmeli?

Doz, antrenmanınızın sıklığına ve zorluğuna göre değişecektir. Ürünlerin üzerinde önerilen dozun üstüne çıkmayı çok önermesek de, ciddi onarım ihtiyacında dozu biraz arttırmanız faydalı olabilir.

>>> “BCAA Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır?” yazımızda çok daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Multi-Vitamin

Vücut geliştirme, fitness gibi alanlarda ismi hiç anılmasa da kritik düzenleyici rolü sebebi ile multivitamin gerçekten önemli bir supplement. Özellikle yağ yakarken kas almaya çalışan bireylerde önemli role sahip. Diyette az kalori tüketmemiz sebebi ile bağışıklığımız normalin altında olur, ve daha az yemek yiyebildiğimiz için de daha az vitamin tüketiyor oluruz. Bu sebeple multivitamin, ek olarak alınması gereken bir supplement olur.

Diyet yapan sporcular dışında, genel olarak spor yapmayan insanlara dahi tüketilmesi tavsiye edilen bir supplement olduğuna değinmemize gerek yoktur diye düşünüyoruz.

Ne Zaman ve Ne Sıklıkta Tüketilmeli?

Günde bir veya iki kez, öğünlerle birlikte tüketebilirsiniz.

SANA EN UYGUN TAKVİYELERSupplementler.com

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz