Patlayıcı Güç İçin Olmazsa Olmaz 2 Temel Egzersiz

1

Her zaman vücut geliştirme ve diğer sporlar için yapmanız gerektiğini vurguladığımız güç antrenmanları, patlayıcı gücünüzü de bir noktada arttırabilir. Squat, bench press ve deadlift gibi egzersizlerle bacak ve kollardaki patlayıcı gücünüzü arttırabilirsiniz. Ancak patlayıcı güç yalnızca bu hareketlerle mümkün olmaz. Çünkü bu hareketler, ağır kaldırmaya çalıştığınız ve dolayısıyla limitlerinizi zorladığınızda yavaş hareket eden egzersizlerdir.

Patlayıcı güç için, hız da ön planda olmalıdır. Dolayısıyla hızlı, tüm eforunuzu sarfettiğiniz, yoğun egzersizlere de yer vermelisiniz ki patlayıcı gücünüz artsın.

Reklam

Patlayıcı Güç Ne İşe Yarar?

Image result for explosive power

Hemen hemen her sporda, aniden yoğun şekilde patlayıcı güç kullanmak gerekebilir. Futbolda hızlı koşmak gerektiğinde, basketbolda zıplarken, dövüşte yumruk atarken ve daha pek çok sporun içinde patlayıcı güç kavramı yerleşmiştir. Dolayısıyla belki vücut geliştirmede çok işinize yaramayacak olsa da, diğer alanlarda çok daha işe yarar bir element olarak patlayıcı gücü kullanabilirsiniz. Kardiyolara alternatif olarak, patlayıcı gücü kullandığınız antrenmanları da uygulayabilirsiniz.

Bir spora konsantre olmuş halde, yarışmalara odaklıysanız ve sporunuzun içerisinde patlayıcı güç yoksa tabii ki bu tip antrenmanlar sizin için şart değil. Ancak genel zindeliğinizi arttırmak, fit olmak, iyi hareket edebilmek istiyorsanız patlayıcı güç daima işinize yarayacaktır.

Patlayıcı Güç İçin En Önemli 2 Egzersiz

Patlayıcı gücü arttırmak için, atletizm içerisinde de en fazla yeri kaplayan egzersizler olan depar ve sıçramayı tavsiye ediyoruz. Mümkün mertebe yoğun, dinlenme aralığı fazla olan antrenmanlar patlayıcı gücü maksimuma çekmenizi sağlar. Eğer patlayıcı güç ile yağ yakımını bir arada yürütmek istiyorsanız, o durumlarda daha çok HIIT öneriyoruz.

Antrenmanlarda %100 eforunuzu sarfedin, sonra dinlenin ve mental olarak hazır olduğunuzda yeni sete girin. 9-10 setlik antrenmanlarda, her bir gün farklı egzersize odaklanın. Haftada 2-3 kez bu tip antrenmanları uygulayın.

Depar

Image result for sprinting

Depardan iyi verim alabilmek için, depar tekniğini iyi öğrenebileceğiniz insanlarla çalışmanızı tavsiye ediyoruz. Böyle bir imkana sahip değilseniz, 40-100 metre arası mesafeleri bütün eforunuzla en hızlı şekilde koşun. Sonrasında dinlenin ve hazır olduğunuzda tekrar depar atın. Ussain Bolt gibi depar koşucuları, yalnızca birkaç set depar attığı antrenmanlarını toplamda 5 saat uyguluyor. Dinlenme miktarını siz düşünün!

Kollarınızı da kullanarak, patlayıcı bir şekilde kalkıp, tüm gücünüzü kullanın. Bu şekilde normalde hiç kullanmadığınız kas fiberleri de aktif olarak çalışacak ve patlayıcı gücünüz artacaktır.

Sıçrama

Related image

Sıçrayışlarda da aynı mantığı uygulamanızı öneriyoruz. Tüm gücünüzle, %100 efor ile sıçrayıp bol miktarda dinlenin. En yükseği, en hızlıyı hedefleyin. 3-5 tekrarlık sıçrama setlerini, tüm eforunuzla bitirin. Sonra oturun ve gücünüzü toplayın, merkezi sinir sisteminizin kendine gelmesini sağlayın ve tekrar diğer sete girin.

Dikey, yani yukarı yönlü sıçramaları öneriyoruz. Çünkü tüm eforunuzu, daha doğru teknikle daha bilinçli şekilde uygulayabilirsiniz. Fakat eğer yatay, ileri yönlü sıçramalara da yer vermek istiyorsanız tabii ki deneyebilirsiniz.

Bu iki temel egzersiz ile, patlayıcı gücünüzü ileriye taşımanız kolaylaşacak!

SANA EN UYGUN TAKVİYELERSupplementler.com

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz