Diyet ve Antrenman Yapmalarına Karşın İnsanların Neden Kilo Veremediğini Açıklayan 5 Psikolojik Sebep

1

Bazen uzun süren diyetler ve antrenmanlar yapmanıza karşın bir sonuç almadığınız dönemler olabilir. Kilo vermek, her zaman olduğundan daha zor gelebilir. Tüm çabanızın boşuna olduğunu düşünmeye başlayabilirsiniz. Böyle durumlarda kendi kendinizi engelliyor olabileceğinizi hiç düşündünüz mü?

Kilo vermek isteyen birçok kişi ilk başta bunu gerçekten istiyor olmalı. Mükemmel bir vücuda sahip olmak istiyor olabilirsiniz. Ancak bu vücuda ulaşmanız için yapmanız gerekenlerin yanısıra kendi psikolojik engellerinizi de kırmanız gerekir.

Reklam

Sizi kilo vermekten alıkoyan 5 temel psikolojik güdüyü sıraladık:

5.Fazla Kilolu Olmak Faydalıdır!

Tabii ki ironi yapıyoruz! Fazla kilolu olmak ancak problemlerinizi kilonuzun arkasına saklayabilmek için faydalıdır… Örneklemek gerekirse:

Bir türlü dikiş tutturamadığınız ilişkiler, istediğiniz işe hâlâ sahip olamamak, hayatta ulaşmak istediğiniz hedeflere hâlâ ulaşamamak… Bu gibi her şeyi fazla kilolarınızın arkasına saklayabilirsiniz değil mi? Ya kilolu olmasaydınız? O zaman gerçekleştiremediğiniz her hedefiniz için kendinizle yüzleşmek zorunda kalırdınız. Kimse de kendisi ile karşı karşıya kalmak ve kendisini hayal kırıklığına uğratmayı istemez. Bilinçaltınızı fazla kilo bahanelerinden kurtarmanız gereklidir.

4.Fazla Kilolar Tembellik İçin de Mükemmel Bir Bahanedir

Her şeyi yarına ertelemeye bayılan bir tür olduğumuzu unutmayalım… İnsanlar bugünün işini yarına bırakma eğiliminin pençesine düştü mü oradan sıyrılmak epey zor olabilir… Eğer zayıf olsaydınız yapacağınız işleri kilolu olduğunuz için yapamadığınızı dile getiriyor olabilirsiniz. Muhtemel zayıf olsaydınız mükemmel bir dansçı ya da model olacaktınız ama kilolu olduğunuz için yapamıyorsunuz. Tabii bu kadar iyi bir dansçı ya da model olmak için de çok çalışmak gerekecekti. Neyse ki siz zayıf değilsiniz ve bu kadar işin altına girmenize gerek yok.

3.Kilolu Olmak Bazen İlgi İhtiyacınızı Karşılamanıza Yardımcı Oluyor Olabilir

Sızlanmayı kim sevmez? O kadar spora gidiyor ve diyet yapıyorsunuz ama hâlâ kilo veremiyorsunuz… Anlatmak ve dinlenmek ihtiyacınızı karşılamak için kilolarınızı korumak harika bir yol olabilir.

2.İstenmeyen Düşünce ve Duygulardan Uzaklaşmak İçin Mükemmel Bir Yoldur

Yoğun stres altındaki insanların bazıları yemek yemeye oldukça yatkındır ve sürekli olarak bir şeyler yerler. Siz de bunu yapıyor olabileceğiniz gibi etrafınızda da tanıdığınız böyle kişiler olabilir. Yeme bozukluğu ve aşırı yeme durumu yoğun baskılanan düşünce ve duygulardan kaynaklanıyor olabilir. Özellikle küçük yaştan beri duygu ve düşüncelerini dile getirmemesi gerektiği öğretilmiş biri durumu açlıkla dışa vurmaya başlayabilir. Bu yüzden takip edilen diyet bir anda bozulup soluk buzdolabında alınabilir…

1.Özsaygı Probleminin Çözülmesinden Kaçınmak İçin İyi Bir Yoldur

Özsaygının düşük olması kilo vermeyi engelleyen bir diğer psikolojik etkendir. Bilimsel araştırmalar genetik obezitenin kaçınılmaz olmadığını sadece obeziteye yatkın olabileceğinizi söylüyor. Yani gerçekten isterseniz hem psikolojik olarak hem de antrenman ve diyet yaparak fazla kilolarınızda kurtulmamanız için bir sebep yok.

Tüm bu nedenleri alt alta koyduğunuzda yapmanız gereken aklınızdaki sorunları çözmek. Eğer bir probleminiz varsa bunu gerçekten çözün ve geriye bakmayın. Kilo vermek amacınızsa bu amacı gerçekleştirmek istediğinize inanın.

Kaynak: Brightside

TV Programında Spor ve Düzgün Beslenme İle Hayatı Değişen Sam Rouen

 

SANA EN UYGUN TAKVİYELERSupplementler.com

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz