BCAA ve Vücut Geliştirme Arasındaki İlişki Nedir?

0
bcaa-takviye

Hakkında en fazla soru sorulan, en fazla yorum yapılan ve en anlaşılamayan supplement belki de BCAA. Aslında işlevi, içeriği ve kullanımı oldukça basit. BCAA’nın açılımı ve anlamı şöyledir: “Branched Chain Amino Acids”, yani dallanmış zincirli amino asitler olan bu amino asit kompleksi kas gelişimi açısından önemli bir noktada olduğu için vücut geliştirme için önemli bir noktada.

Çoğu protein tozunun içerisinde zaten günlük doz için yeterli miktarda bulunan BCAA’nın tüketilmesi gereken koşullar da var. Fakat araştırmalara göre genellikle çok sık tüketilmesine gerek olan bir supplement değil. Çünkü hem çok ekstrem koşullarda gerekir, hem de zaten yumurta veya et gibi pek çok protein içeren besinde yeterli miktarda bulunur.

Reklam

BCAA’nın Kullanılması Gereken Koşullar

bcaa-ve-vucut-gelistirme-iliskisi

BCAA, spora yeni başlayanların yorgunluk hissini azaltıcı etkiye sahiptir. Bu nedenle ilk kez spor yapmaya başlayacak olan birisi, vücudun adapte olacağı süreçte BCAA kullanırsa faydasını görecektir.

Ayrıca protein ihtiyacını karşılayamayan, protein tüketimi az olan, protein eksikliğinden şikayetçi olan kişilerin BCAA’yı takviye olarak kullanması kaslardaki protein sentezini arttırır. Bu sayede kas gelişimi de artar.

Ek olarak, BCAA uzun süren açlıklarda (18 saat ve üzeri gibi düşünülebilir) kaslardan sağlanma ihtimali olan proteini sağlamak adına işlevseldir. Bu sayede kas kütlesini korur ve kas kaybını önler.

BCAA’nın en önemli işlevlerinden biri serum azalışını önlemesidir. Bu durum genellikle egzersiz esnasında olur. Beyinde tritophan influx yaratarak serotonin salgısını artırır. Dolayısı ile yorgunluk da akabinde hissedilir.

BCAA takviyesi arka arkaya çok fazla fiziksel aktivite yapıldığı zaman da işe yarar. Hem yüksek yoğunluklu ağırlık hem de yüksek yoğunluklu kardiyo çalışması yapılan durumlarda olumlu etkisi elbette ki görülecektir.

Sonuç olarak BCAA kullanımı spora yeni başlandığında, az protein tüketildiğinde, diyette, uzun süren açlıklarda, yoğun fiziksel aktivite sonrasında kullanılması mantıklıdır.

[ls_content_block id=”6553″]

BCAA’nın Yapısı Hakkında Bilinmeyen Gerçekler

bcaa-nedir-ne-ise-yarar

BCAA; lösin, izolösin ve valin olmak üzere üç farklı amino asitin birleşmesi ile ortaya çıkan bir gıda takviyesidir.

Bu amino asitler, kas gelişimi için önemli amino asitler olarak bilinir. Ancak pek çok bilimsel çalışmaya baktığımız zaman bunun doğruluğu konusunda şüphe ile karşılaşmaktayız.

Lösin, gerçekten de kasların ihtiyaç duyduğu bir amino asittir. Kaslarda protein sentezinde önemli bir role sahip olduğu pek çok çalışmada görülüyor.

İzolösin ise kaslarda glikozun emilimini sağlıyor. Kas gelişimi için olmasa da, kasların içerisindeki glikozun enerji kaynağı olarak kullanılması açısından önemli. Bunu da kritik bir rol olarak sayabiliriz.

Valin amino asitinin rolü ise oldukça tartışmalı. Valin hakkında kesin bir yargıya varabilmek için yeterince bilimsel çalışma bulunmamakta. Dolayısı ile valin amino asitinin BCAA içerisindeki rolü tam olarak bilinmiyor.

SANA EN UYGUN TAKVİYELERSupplementler.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz