Spor Salonu Kuralları

0

İnsanlar spor salonlarına vücutlarını geliştirmek ve kendilerini daha iyi hissetmek için gidiyorlar. Çoğu salonun çalışırken davranışlarımızı kontrol etmemiz için yazılı kuralları vardır.

Diğer yandan her zaman belli olmasa da çoğu salonun yazılı olmayan kuralları da vardır. Bu yazının amacı size hem yazılı hem de yazılı olmayan kuralları hatırlatmaktır.

Reklam

Yazılı Kurallar
Yazılı kurallar çoğunlukla az sayıdadırlar. Üyelerin güvenlikleri, rahatlıkları ve aletlerin korunması için hazırlanmışlardır. Büyük ihtimalle çoğunu biliyorsunuzdur. Bu kurallar basit ve mantıklıdırlar.

1.Ağırlıkları Yere Atmak
Ağırlıkları yere atmak sizi ve başkalarını yaralayabilir, ayrıca ağırlıklara zarar verir. Her zaman ağırlıkları mümkün olan en hafif şekilde yere koyun.

2.Ağırlıkları Yerlerine Koymak
Bu aletleri sizden sonra kullanacaklara karşı çok basit bir nezaket göstergesidir. Herkes leg pressten 20 kiloluk plakaları çıkaramayabilir. Her zaman dumbbell’ları ait oldukları yerlere koyun ve sizden sonra çalışacak olan kişi kalmalarını istemedikçe ağırlıkları çıkartın.
3.Uygun Kıyafetler Giyinin
Her zaman çalışmaya uygun kıyafetler giyinin. Bu genellikle ayakkabılarla ilgilidir ama ara sıra salonda kotla çalışmayı da kapsayabilir.

4.Terinizi Silin
Eğer sehpalara teriniz bulaştıysa silin. Daha da iyisi çalışırken havlu kullanın. Diğer insanların terlettiği yerlerde çalışmak istemiyorsanız siz de onlara aynı nezaketi gösterin.

5. Küfür Etmeyin
Bu ahlaki bir kuraldır. Ağzınızın bozuk olması diğer insanlara karşı çok itici bir davranıştır. Eğer zor bir çalışmanın ortasında bağırmaya ihtiyacınız varsa bunu dikkat çekmeyecek bir biçimde yapın.

6.Sigara İçmeyin
Eğer salonlardaki aletlerin yanların kül tablaları yoksa salonda sigara içmeye izin verilmiyor demektir. Eğer sigara içmeye ihtiyacınız varsa, sigara içilebilen bir alana gidin.
Yazılı Olmayan Kurallar
Salonlardaki yazılı olmayan kuralları tecrübeli üyeler tarafından bilinse bile, genellikle tecrübesiz üyeler tarafından pek bilinmezler. Eğer salonlardaki yazılı olmayan kurallar nelerdir diye merak ettiyseniz, doğru yere geldiniz. Çok sayıda yazılı olmayan kural vardır; bazılarını tahmin dahi edemezsiniz.

1.Konuşmak
Setinin ortasındaki birisiyle konuşmayın. Bu çok dikkat dağıtıcı bir durumdur ve konuştuğunuz kişi büyük ihtimalle sizi dinlemiyordur. Eğer sizi yok sayıyorlarsa bunu kişisel algılamayın. Setlerinin bitmesini bekleyin.

2.Sohbet Etmek
Salondaki diğer insanlarla sohbet etmeyin. İnsanlar salonlara (genellikle) çalışmak için gelir, sosyalleşmek için değil. Çalışma bitiminde sosyalleşirsiniz.

3.Aynanın Önünü Kapatmayın
Çalışan insanların önlerinde durmak veya konuşmak onların dikkatlerini dağıtır. Aynalar insanların dengelerini sağlamalarına ve doğru çalışmalarına yardımcı olur.

4.Alete Atlamayın
Bir aletle çalışmaya başlamadan önce daima sorun. Öylece alete atlamak çok kaba bir davranıştır. Sizden çok daha az ya da fazla ağırlıklarla çalışan insanların çalıştıkları aletleri onların işleri bitene kadar kullanmayın çünkü ağırlıkları takıp-çıkarmak çok zaman alır. İşlerinin bitmesini bekleyin ya da yapacak başka bir şey bulun.

5.Set Araları
İnsanların sizinle birlikte çalışmalarına izin vermemek kabalık olur. Bırakın insanlar sizin set aralarınızda çalışsınlar. Tek istisna çalıştığınız ağırlıklar çok farklıysa ve dinlenme süreniz çok kısaysa olabilir.

6.Aletlere Çöreklenmeyin
Aletlere ya da sehpalara yapışıp kalmayın (eğer salon boşsa ya da kimse onları kullanmak istemiyorsa sorun yok).

7.Yuvarlanma
Dumbbell’larınızın ya da barlarınız sizden uzaklara yuvarlanmalarına izin vermeyin. Bu durum başkalarının sakatlanmalarına sebep olabilir.

8.Musluklar
Muslukların başında çok zaman geçirmeyin. Şişenizi doldurmaya gittiğinizde, arkanızdaki insana su içmesi için izin verin. Daha sonra şişenizi doldurursunuz. Lavaboya tükürmeyin ya da sümkürmeyin.

9.Kaptan Güvenlik
İnsanların zorlandığını düşündüğünüz zaman onların çalışmalarına atlamayın. Zor yapılan tekrarlar en çok geliştirenlerdir ve siz bunu mahvedebilirsiniz. Eğer sizden yardım isterlerse edersiniz.

10.Yardımcınızı Kötüye Kullanmayın
Öncelikle ağırlıkları kendiniz kaldıramayacaksanız, kimseden size yardım etmesini istemeyin. Eğer bench press’te yardımcınızın beli güçlü değilse kaldıracağınız ağırlıkları tekrar gözden geçirmeniz gerekebilir.

11.Rahatlık Alanı
Sehpalarınızı insanların sehpalarına çok yaklaştırmayın. Bazı hareketleri yapmak için daha geniş alana ihtiyaç vardır ve siz o alanı işgal ediyor olabilirsiniz.

12.Makineleri Ayarlamak
Bir makinenin ayarını değiştirdiyseniz, işiniz bittikten sonra onu eski haline geri getirin.

13.Kibar Olun
Sizden daha hafif kaldıran insanlara gülmek kibar bir davranış olmaz. Unutmayın her zaman sizden daha ağır kaldıran birileri vardır.

14.Yardım Etmek
Eğer birisi ona yardım etmenizi isterse yardımcı olun ama eğer yardım ettiğiniz kişinin çalıştığı ağırlıklar sizin için fazlaysa ona söyleyin.

15.Bağırmak
Gereksiz yere bağırmamaya ve çığlık atmamaya çalışın. Bu, çalışan diğer insanların dikkatlerini dağıtabilir. Bazen bağırmak gerekli olabilir ama wrist curl yaparken bağırıyorsanız bir yanlışlık var demektir.

16.Ağırlıkları Atmak ve Çarptırmak
Ağırlıkları gerekmedikçe yere atmayın ve birbirlerine çarptırmayın. Bu hem size zarar verebilir hem de diğerlerinin dikkatini dağıtır.

17.Gereksiz Bilgi
Çalışan insanların çevresinde sesli ve koyu sohbetler yapmayın.

18.Hedef Tahtası
Eğer çalışırken etrafa tükürükler saçıyorsanız (böyle insanlar var), etrafta sizin menzilinize giren kimse olmadığından emin olun.

19.Kokarca
Çalışmaya gitmeden önce çok fazla parfüm sıkmayın. Bu zor nefes alan insanlar için hoş olmaz.

20.Kokarca – 2
Düzenli banyo yapın ve antrenmandan sonra mutlaka duş alın. Spor salonundan çıkıyor olabilirsiniz ama dışarıdaki insanları da düşünün.

Kaynak: bodybuilding.com
 

SANA EN UYGUN TAKVİYELERSupplementler.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz