Neden Karın Kası Yapamadığınızı Açıklıyoruz

3

Karın kasları, aslında her vücutta var. Ancak karın kaslarını görünür bir hale getirmek, çoğu insan için genetik anlamda zor. Yani bu yazıda sizlere olmayan karın kaslarını yaratmaktan değil, karın kaslarını görünür kılmaktan bahsedeceğiz.

Tabii ki karın kasları da diğer kas grupları gibi hipertrofiye uğradıkça büyür ve belirginleşir. Ancak karın kası çalışıp, karın antrenmanı yapmaktan çok daha mantıklı yollar izleyebilirsiniz. Çünkü bölgesel kas kütlesini arttırarak veya aslında var olmayan bölgesel yağ yakımını amaçlayarak karın kaslarına sahip olmanız mümkün değil.

Reklam

Muhtemelen Beslenmeniz Karın Kaslarına Sahip Olmaya Uygun Değil

Karın kaslarınızın görünürlüğünü en fazla beslenme etkilemektedir. Tükettiğiniz sudan ve sodyumdan tutun, aldığınız kalorilere kadar her besinin etkisi bulunur.

Beslenmeyle ilgili en çok dikkat etmeniz gereken nokta, aldığınız kalorilerdir. Tükettiğiniz kalorilerden fazlasını yakmalısınız ki yağ yakımı gerçekleşsin. Yağ yakımı gerçekleştiğinde karın bölgenizdeki yağları da yakacaksınız ve karın kası görünürlüğünüz artacak.

Diğer etkisi daha az olan faktörleri, uzun süre boyunca yağ yakımına yönelik beslenmeden denemeniz çok da kritik değil. Belli oranda yağ yakmadan su atmaya veya sodyum manipülasyonu yapmaya çalışmanıza gerek yok.

Karın Kaslarınızı Kullanabildiğinize Emin Misiniz?

Image result for engaging the core

Karın kaslarını çalıştıran egzersizleri uygulayan çoğu insan, karın kaslarını aktif olarak kullanmayı bilmiyor. Belki de siz de kullanamıyorsunuzdur?

Karın kası çalışırken boyun, kalça, bel sakatlıklarının çok yaygın olduğunu biliyor muydunuz?

Karın kası egzersizlerini uygulamadan önce, karın kaslarınızı aktif olarak sıkabilmeyi öğrenmelisiniz. 

Bunun için egzersizlerden önce, karnınıza yumruk atılacakmışçasına karnınızı sıkmaya çalışın. Akabinde mekik gibi postür düşmanı egzersizler yerine, plank gibi postür dostu egzersizlere yönelin. Bir süre sonra belki de aylardır karın kaslarınızı çalıştırmadığınızı farkedeceksiniz!

10 Dakikalık Karın Antrenmanı Yaparak Karın Kası Çıkarmayı Hedefleyemezsiniz, Kardiyo da Yapmalısınız!

Image result for ab workouts

Gün boyunca aktif olmayıp, yalnızca 10 dakika boyunca karın kası egzersizleri yaparak karın kaslarına sahip olacağınızı mı düşünüyorsunuz? Yanılıyorsunuz…

Yalnızca 10 dakikalık aktiviteyle tabii ki yol katedebilirsiniz. Ancak profesyonel sporcuların dahi zorlandığı derin karın kası görünümü için tabii ki fazlası gerekecektir.

10 dakikalık karın kası egzersizlerinin yanı sıra, sizi yağ yakacağınız evreye yönlendiren kardiyoları da es geçmemelisiniz. 

Toplamda yaktığınız kaloriler, tükettiğiniz kalorilerden fazlaysa ve ek olarak bu antrenmanları yapıyorsanız elbette sonuç alabilirsiniz. Yine de çizdiğiniz resime yaklaşmak için haftanın belli günlerinde kardiyo yapıp belli günlerinde de ağırlık kaldırmalısınız.

Temel Egzersizleri Yaparsanız, Karın Kaslarınız İçin Egzersiz Yapmanız Gerekmez

Related image

Güç antrenmanlarının pek çok konuda kısayol olduğundan bahsediyoruz. Bu gerçekten de doğrudur. Karın kaslarını en iyi çalıştıran egzersizler squat, deadlift gibi egzersizlerdir. Bu egzersizlerde sürekli güçlenerek ve daha ağır kaldırarak karın kaslarınızı etkili bir şekilde çalıştırabilirsiniz.

Bileşke egzersizlerin gerektirdiği stabiliteyi karın kaslarınızı kullanarak sağlayabiliyorsanız, hiçbir karın kası egzersizini yapmanıza gerek kalmaz. Tabii ki ek olarak karın kaslarınızı çalıştırarak, derin görünüm sağlayabilirsiniz. 

Burada vurgulamak istediğimiz nokta, doğru beslenip doğru şekilde antrenman yaptığınız takdirde karın kasları için ek çaba sarfetmenizin zorunluluk olmadığı.

SANA EN UYGUN TAKVİYELERSupplementler.com

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz