Glutamin Nedir? Ne İşe Yarar?

1
bcaa-nedir-ne-ise-yarar

Glutamin, kas dokularında bulunan en yaygın amino asitlerden biridir. Glutaminin %19’u nitrojenden oluşmaktadır ve bu yüzden kas hücrelerine nitrojen taşınması konusunda başlıca kaynak görevini üstlenir.

Yoğun antrenmanlar sırasında glutamin seviyeleriniz düşmektedir ki bu durum kuvvetinizde, antrenman dayanıklılığınızda ve toparlanma sürecinizde gerilemelere neden olabilir. Glutamin seviyelerinizin normal düzeylerine dönmesi 6 gün sürer. Bu arada glutaminin protein sentezinde önemli bir rol üstlendiğini de belirtmek isteriz. Yapılan araştırmalar glutamin takviyesi kullanımının kas yıkımını en aza indirebileceğini ve protein metabolizmasını geliştirebileceğini göstermiştir.

Reklam

GLUTAMİN NE İŞE YARAR?

Glutaminin protein metabolizmasında önemli bir rolü olduğunu söylemiştik. Buna ek olarak hücrelerin hacmini arttırıcı ve kas yıkımını engelleyici özellikleri de vardır. Glutaminin, İnsan Büyüme Hormonu’nu salgılama özelliği de vardır ki bu durum vücut yağının metabolize edilmesine ve yeni kas dokularının gelişimine yardımcı olur. Glutaminin anti katabolik özellikleri kas yıkımının önlenmesine katkı yapar.

Glutaminin bu özelliği yağlarından kurtulmaya çalışanlar için oldukça işe yarar. Özellikle kas dokunuza zarar vermeksizin yağlarınızdan kurtulmaya çalıştığınız yaz dönemlerinde bu daha da önemli bir konu haline gelmektedir. Glutamin, performansınızı sürdürmek için tüm vücudunuzun ihtiyaç duyduğu bir amino asittir. Glutaminin en çok ihtiyaç duyulduğu yer ince bağırsaklarınızdır. Bağışıklık sisteminizde glutamine gereksinim duyar çünkü antrenman boyunca glutamin seviyeleriniz düşer. Vücut geliştirme ile ilgilenen sporcular hastalıklara daha duyarlı olmaktadırlar ve bu yüzden glutamin takviyesi kullanmak oldukça önem arz etmektedir. Glutamin, ille de kas oranını artırmak konusunda değil ama diğer yararları yüzünden önemli bir takviyedir.

Glutamin takviyesi iyi bir nitrojen dengesi oluşturabilir ve kas yıkımının önüne geçebilir. Yapılan son araştırmalar 2 gram glutamin alımının bile büyüme hormonu seviyelerini %400 oranında artırabileceğini göstermiştir.

NE KADAR GLUTAMİN KULLANMALI?

Vücut geliştirmeyle yoğun bir şekilde uğraşanlar gün içerisinde 2-3 öğünde 10-15 gram glutamin almalıdırlar (her bir ölçekte 5 gram olmak üzere). Kullandığınız diğer takviyelerden de belli bir miktar da glutamin almakta olabileceğinizi unutmayın. Çoğu protein tozunda bir miktar glutamin bulunmaktadır. Glutaminin en iyi kullanım zamanı sabah vakitleri, antrenman sonrası ve uyumadan hemen önceki zaman dilimidir.

SANA EN UYGUN TAKVİYELERSupplementler.com

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz