D Vitamini Hakkında Okudukça Şaşıracağınız 6 İlginç Bilgi

1
d-viatmini-fazlaligi
 
D vitamini, son yıllarda eskiye nazaran çok daha fazla önemsense de hak ettiği muameleyi henüz göremiyor.
Pek çok kişi bazı sağlık sorunları sebebiyle doktora gidiyor ve kan tahlili sonuçlarına bakıldıktan sonra aslında sorunun D vitamini eksikliği olduğu görülüyor.
D Vitamini Nelerde Bulunur?
Çoğunlukla güneş ışığı ile vücudumuzda depolayabildiğimiz D vitamini, yaz mevsimi haricinde günlük minimum doza dahi yaklaşamadığımız bir konumda. Kullandığımız güneş kremlerinin çoğu, alabileceğimiz D vitamini dozunu da bloklayabiliyor.
Somon ve ton balığı gibi balık çeşitlerinde de bulunan D vitamini, bu balıkları sık tüketmediğimiz için hepimizde eksikliği görülen bir vitamin. Bu nedenle kesinlikle bir noktada takviye olarak kullanmamız gereken bir vitamin.
Hepimizin sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesi için en önemli vitaminlerden olan D vitamini hakkında çok fazla bilinmeyen bilgi mevcut. Biz de sizler için en ilginç ve en önemli olanları sıraladık.
1. D Vitamini Modunuzu Yükseltir!
Depresif dönemlerden geçen, modu düşük pek çok kişinin kan tahlili sonuçlarına bakıldığında D vitamini eksikliğinin çok fazla miktarlarda olduğu gözlemleniyor. Bu kişiler, düzenli olarak ihtiyaçları kadar D vitamini aldığında psikolojik anlamda çok daha iyi hissettiklerini dile getiriyorlar.
Tabii ki psikolojik sorunları kökten çözen bir vitamin olduğunu söyleyemeyiz. Yine de mod düşüklüğü durumunda modu yükseltmede, psikolojik anlamda daha iyi bir kafa yapısına gelmeye yardımcı olmada işe yarar bir vitamin olduğunu söyleyebiliriz.
D vitamini, mevsimsel ve kronik sağlık sorunları olan kişilerde de modu yükselterek bu sorunların azalmasına yardımcı olabiliyor.
 
2. D Vitamini Kanser Riskini Azaltır!
Araştırmalara bakıldığında, hem teşhisi konmuş hem de genetik anlamda kanser olma potansiyeli yüksek olan kişilerin D vitamini takviyesi kullanımının, kanser riskini azalttığı görülüyor. En çok kalın bağırsak kanseri riskini azalttığı gözlemleniyor ancak göğüs kanseri gibi diğer farklı kanser tiplerinde de riski azaltmaya yardımcı olduğu görülmekte.
3. D Vitamini Testosteronu Arttırır!
Bakıldığı zaman yasal olmayan yöntemler olan steroidlerin yanında hiç işe yaramıyormuş gibi görünebilir. Ancak pek çoğumuzun bu yöntemlere baş vurmuyor olduğunu varsayıyoruz. Doğal yöntemlerle vücudunuzu geliştirip kas kütlenizi arttırmayı amaçladığınızda küçük detayları da düşünmeniz gerekiyor. D vitamininin sağladığı testosteron artışı, bu noktada gözardı edilemeyecek bir etkiye sahip.
Yazları dozu azaltarak, güneşin yetersiz olduğu mevsimlerde dozu arttırdığınız takdirde etkisini kesinlikle hissedeceksiniz.
4. D Vitamini Bağışıklık Sistemini Güçlendirir!
 
Kopenhag’da yapılan son araştırmalara bakıldığında, D vitamininin vücuttaki zararlı patojenlere karşı atağa geçerken bağışıklık sistemine katıldığı gözlemleniyor. Hastalıklarla savaşırken etkili olabilecek D vitamini bu nedenle hepimiz için kritik bir role sahip.
5. D Vitamini Kemikler ve Dişler İçin Çok Önemlidir!

Bir çok vitamin gibi, D vitamini de diş ve kemik sağlığı için önemlidir. Yediğimiz kalsiyumu absorbe edebilme özelliği sebebiyle kemikleri ve dişleri güçlendirmeye yardımcı olur. Bu nedenle çocukluktan itibaren doğru miktarlarda tüketilmesi önemlidir.
6. D Vitamini Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir
 
Yapılan son araştırmalara bakıldığında yeterli düzeyde D vitamini alan ve D vitamini eksikliği olan gruplar kıyaslandığında, yeterli düzeyde D vitamini alan grupların yağ yakma kapasitesinin daha fazla olduğu görülüyor. Bu D vitamininin kilo verdiren ve yağ yaktıran bir takviye olduğu anlamına gelmiyor tabii ki. Ancak yağ yakımı veya kilo verme aşamasında yeterli D vitamini tüketiminin pozitif etkisi olduğu da bir gerçek.
D vitamini hakkında ilginç bilgileri öğrendiyseniz, C vitamini ile ilgili yakın zamanda keşfedilen bilgileri okumayı unutmayın!

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz