Evde Göğüs Kası Geliştirmek İçin En İyi Ekipmansız Egzersizler

2

Özellikle corona virüs salgını döneminde, spor salonuna gidemediğimizden, evde vücut geliştirme egzersizleri büyük önem arz ediyor. Bağışıklık sistemi spor ile güçlenir ve hastalıklara karşı vücudun direnci artar. Sporcular bu yüzden karantina döneminde de antrenman rutinlerini eve modifiye etmek zorundadır! Evde uygulanabilecek kısa ve etkili antrenman programları ile ilerlemek ve fit olmak isteyenlerin son zamanlarda sıkça tercih ettiği opsiyon, evde göğüs kası yapma egzersizleridir.

Bu opsiyonu seçen kişiler, genellikle evlerine temel bazı aletleri alıyorlar. Bunların içinde dambıl, bench, hatta bar bile olabiliyor. Biz ise, aletsiz vücut geliştirme konseptini ele alacağız. Yani, hiç bir alet olmadan vücudun nasıl geliştirilebileceğine değineceğiz.

Reklam

Ekipmansız kas geliştirmek tabii ki kolay değil, hatta salonda yapılan vücut geliştirmeye göre daha yavaş ilerleyen bir süreç olabilir. Ancak yazının başında da belirttiğimiz üzere, bu tip salgın dönemlerinde vücudunuza verdiğiniz önemi 2-3 kat artırmalısınız! Eğer evde ekipmansız vücut geliştirme yapmak istiyorsanız doğru adrestesiniz. Bu yazımızda, göğüs kası geliştirmeye odaklanacağız. Haydi, başlayalım!

Evde Göğüs Kası Geliştirme Antrenmanı

gogus-kasi-nasil-yapilir

Evet, bench press yılların üst vücut gücü standardının belirleyicisi olmuştur. Bu nedenle de en önemli ve en geliştirici hareket olduğuna şüphemiz yok. Ancak bu hareketi yapmak istemeyecek de bir çok insan var. Ağırlıktansa, daha doğal bir seçenek olan vücut ağırlığı da yoğunlukla tercih edilen bir opsiyon.

[ls_content_block id=”6553″]

Vücut ağırlığınızla da, belki daha uzun sürede ama aynı oranda gelişmeniz mümkün. Bunun için “calisthenics” yapan sporcuların vücutlarına göz atmanız yeterli olacaktır. Vücut ağırlığınızla, daha çok atletik beceriyi kullanarak antrenman yapacağınız için gerçek gücünüzün farkına varabilirsiniz. Önemli olan, sürekli olarak yaptığınız işi arttırmanız. Yani, “progressive overload”.

Bar ile yapılan klasik güç hareketlerine alternatif olabilecek x vücut ağırlığı hareketi ile doğru beslendiğiniz takdirde gelişmemeniz mümkün değil. Protein ve karbonhidratı doğru miktarlarda tükettiğiniz müddetçe, kasa yüklediğiniz stres sonucu kaslar gelişecektir.

1. Diamond Şınav (Diamond Push Up)

diamond şınav

Ellerinizi  tamamen açın. Baş parmaklarınızı ve işaret parmaklarınızı birleştirin. Diamond şınavda olması gereken el pozisyonu bu. Geri kalan her şey normal şınavla aynı olacak.

Daha dar bir tutuş olduğu için, triceps (arka kol) daha çok esneyecek ve dolayısıyla ağırlıkla arka kola yük binecektir. Genelde bilinen bilgi bu olsa da, şınav mekaniği gereği barla yapılan hareketlerin aksine göğüs de epey esneyecektir. Arka kol odaklı bir şınav çeşidi olarak bilinse de, diamond şınav göğüs kaslarını geliştirmede gerçekten en etkili hareketlerdendir.

Evde aletsiz göğüs kası geliştirme rutininizde kesinlikle bu egzersize yer vermenizi tavsiye ediyoruz.

Kas Gelişimini Destekleyen Protein Tozları İçin Tıklayın..

2. Plyo Şınav (Plyo Push Up)

göğüs-kası-geliştirme-ile-ilgili-yanlis-bilinenler-ve-dogrulari

Bu hareket çok bilinmese de, göğüs kası geliştirmede oldukça etkilidir. Plyometrics kelimesinin kısaltılmışı olan plyo, kaslarda “stretch-reflex” denen reaksiyonu yönlendirerek bir kas grubunun güç ve kuvvetini arttırma hedefini belirtir. Normal hareketlere göre farkı budur.

Bu tip egzersizlerle ciddi kas yüklemesi yapabilirsiniz. Buna en iyi örnek, sprint sporcuları olacaktır. Alt vücutları, dünyadaki en kaslı alt vücutlar arasındadır ve bunun sebebi de tonlarca “plyo” egzersizleri yaptıkları içindir.

Alkışlı şınav kadar yorucu olan bu şınav varyasyonunda, bir eliniz sağlık topu üzerindeyken diğeri yerde olacak. Sürekli olarak, her tekrarda topun üstündeki eli değiştireceksiniz ve arka kol-dirsek açısı 90 olana kadar büküleceksiniz.

Hareket, tahmin ettiğinizden çok daha zorlayıcı. Göğüs kaslarını da gerçekten iyi çalıştırıyor. Kesinlikle evde göğüs kası geliştirmede en iyi hareketlerden.

Aletsiz vücut geliştirme vurgusunu yaptıysak da, buradaki sağlık topunu bir “alet” olarak düşünmeyin. Burada futbol topu veya elinizi yükseltebilecek herhangi bir cisim kullanabilirsiniz.

3. Geniş Tutuşlu Şınav

genis-sinav

Son olarak, göğüs kaslarına maksimum stres yükleme adına, normal tutuşunuza göre epey geniş bir tutuşla göğüs kaslarını çalıştırmanızı hedefledik.

Geniş tutuş, bench press egzersizinde de olduğu gibi göğüs fiberlerini daha çok harekete dahil eder ve arka kolun aktivasyonu azalır. Bu sayede göğüs kaslarına odaklanmak daha kolay olur.

Evde aletsiz göğüs kası geliştirirken, bu şınav çeşidini de ihmal etmeyin!

[ls_content_block id=”6553″]

Bu bilgilerle yetinmeyenlere: Üst göğüs antrenmanı ile ilgili çok daha fazlası için şurayı ziyaret edebilirsiniz.

Yazar: Selçuk Uzun

SANA EN UYGUN TAKVİYELERSupplementler.com

2 YORUMLAR

  1. […] Göğüs kasınızın şeklini büyük ölçüde belirleyen şey, sahip olduğunuz genetiktir. Bir hareketin göğsün şeklini etkilediği yargısı salonlarda o kadar yaygın bir kanı haline gelmiş durumda ki, göğüs kasları arasındaki boşluğu doldurmak için egzersiz yapan insanlar olduğunu bile duyar hale geldik. Hayır arkadaşlar, o arayı dolduracak egzersiz yok. […]

  2. Vücut ağırlığınızla aynı oranda gelişmek mümkün değil.Calisthenics yapan sporcular ek ağırlık kullanarak ya da salon çalışması yaparak o vücutlara ulaşabiliyorlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz