Bilek Güreşinde Herkesi Alt Etmek İstiyorsanız Bilmeniz Gereken Taktikleri Açıklıyoruz!

3

Bilek güreşi erkeklerin arasındaki bir kapışmadan ibaret zannediyor olabilirsiniz. Aslında bilek güreşi, bir güç sporu. Dünyada çeşitli federasyonları bulunan, sikletlere ayrılan bu spor birçok ülkede önemsenen bir konumda.

Uzaktan basit gözükse de bilek güreşi güçle birlikte çok fazla teknik gerektiren bir spor. Her sporcunun rakibini alt etmek için kendi güçlü bölgelerine göre uyguladığı taktikler bulunuyor.

Reklam

Image result for arm wrestling drag hook

Bilek gücüyle alt etmenin yanı sıra, el gücüyle alt etmek, omuz gücüyle alt etmek, biceps gücüyle alt etmek de mümkün. Bu bölgelerden genetik olarak daha güçlü olan bölgeye yüklenerek, bilek güreşi sporcuları rakiplerini yenmek için çalışırlar. Sayısız tekniğin bulunduğu bu spordaki taktikleri öğrendiğinizde, sıradan bir bilek güreşi kapışmasında rakibinizi kolayca alt edebilirsiniz.

Tekniğin Önemi: Dünyanın En Güçlülerinden Olan Game of Thrones Yıldızı Hafthor Bjornsson Bilek Güreşinde Yeniliyor!

Dünyanın en iri, en büyük, en güçlü isimlerinden olan Hafthor Bjornsson kendisine rakip bile olamayacağını düşüneceğiniz dünyanın en iyi bilek güreşi sporcularından Devon Laratt’a bakın nasıl yeniliyor…

Çünkü bilek güreşinde teknik, gücün çok daha ötesinde bir noktada. Doğru tekniği doğru şekilde uyguladığınızda tahmin bile edemeyeceğiniz kişileri alt edebilirsiniz.

Tekniğin önemini kavradığınıza göre, uygulanabilecek tekniklerden bahsedebiliriz.

Drag Hook Tekniği

Image result for arm wrestling drag hook

Daha çok eli kuvvetli olan kişilere karşı uygulanan bir tekniktir. Rakibin elini içeri doğru büktükten sonra, rakibi tarafınıza çekerek yenmenizi sağlar. Bu teknikte ele içe doğru rotasyon yaptırılır ve bu sayede rakibin eli devre dışı bırakılır. Daha sonra elin keskin tarafı ile rakibin eline baskı uygulanır. Hızlı bir rakip eleme tekniği olan drag hook tekniği daha çok zorlu maçlarda tercih edilen bir tekniktir.

Toproll Tekniği

Image result for arm wrestling drag hook

Rakibin baş parmağına uygulanan basıncın içe doğru olduğu bu teknik de gerçekten ustalık isteyen tekniklerdendir. Toproll kelimesi, yüksekten finale gidiş anlamını taşır. Fizik kuralı olarak da düşünüldüğünde ağır bir cisim, ağırlık merkezine ne kadar uzak noktaya kuvvet uygulanırsa o kadar rahat hareket eder. Toproll tekniğinde de amaç budur. Kolun ağırlık merkezine en uzak noktanın, elin üst noktası olması sebebiyle baskı bu noktaya uygulanır. Eli olabildiğince yukarıya götürüp baskı yaptıktan sonra kuvvetle itiş yapılır.

Side Pressure Tekniği

Image result for arm wrestling side pressure

Side pressure tekniği “yana baskı” anlamına gelir. Diğer pek çok tekniğin içine de dahil edilebilen bu teknik, avuç içinden avuç içine doğru itiş olarak düşünülebilir. Bilek güreşine başlamadan, rakibi zayıflatmak için de bu teknikle rakibi yoklayabilirsiniz. Bu teknikte genellikle vücut da eli takip eder. Müsabakalarda vücudun da hareket halinde olduğunu gördüğünüzde, genellikle bu teknik kullanılır. Hızlı sonuç almak isteyenlerin sıkça tercih ettiği bir tekniktir.

Shoulder Roll Tekniği

Adından da anlaşılacağı üzere, shoulder roll daha çok omuz kaslarının kullanıldığı bir tekniktir. Omzu güçlü olan kişiler tercih eder. Bu teknikte omuz yardımıyla rakibin koluna direkt olarak basınç uygulanır. Omuz kasları da devreye sokularak uygulanan kuvvet arttırılır.

Bilek Güreşinde Rakibi Yenebilmeniz İçin Önemli Bilgiler

Image result for arm wrestling

Rakibinizi yenmek istiyorsanız, bilek güreşi başlamadan önce mümkün olabildiğince sağlam durmalısınız. En sağlam duruş için rakip kolunu masaya koymadan konumlanmalısınız ki, rakibinize ayak uydurmak zorunda kalmayın. Pozisyon avantajını bu şekilde kazandıktan sonra, omzunuzun elinize mümkün olabildiğince yakın durduğundan emin olun. Omuzlar ve kol arasındaki mesafenin artması, gücünüzden çalacaktır. Bu da galibiyet imkanınızı sıfırlar. Bu açıyı dar tutarak, momentten faydalanmalısınız. Dirsek açısını arttırmak bilinçsizce yapılan bir hatadır. Sürekli olarak dirsek açısına konsantre olursanız, bu yanlışı yapma ihtimaliniz azalır.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise omzun daima elden geride durmasıdır. Omzu öne alarak kolu kırılan pek çok profesyonel bilek güreşi sporcusu bulunmaktadır. Bu nedenle omzunuzun pozisyonunu ele yaklaştırmayı amaçlarken, omzunuzu geride tuttuğunuzdan emin olun.

SANA EN UYGUN TAKVİYELERSupplementler.com

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz