Ayak Bileği Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

1
ayak-bilegi-agrisi

Ayak Bileği Ağrısı Nedir?

Ayak bileği ağrısı, ayak bileklerinde hissedilen herhangi bir ağrı veya rahatsızlık anlamına gelir. Bu tür bir ayak ağrısı, burkulma gibi ters bir hareketten veya artrit gibi tıbbi bir durumdan kaynaklanabilir.

Ulusal Sağlık Bilimleri Üniversitesi’ne (NUHS) göre, ayak burkulması, ayak bileği ağrısının en yaygın nedenlerinden biridir. Ayak bileği burkulması tüm ayak bileği yaralanmalarının % 85’inin oluşturur. Bağ dokularınız (kemikleri bağlayan dokular) yırtıldığında veya aşırı gerildiğinde, burkulma meydana gelir.

Reklam

Çoğu ayak bileği burkulması, dış ayak bileğinizin yere doğru bükülmesine neden olan lateral burkulmadır. Bu ters eylem bağları uzatır veya yırtar. Burkulan ayak bileği genellikle yedi ile on dört gün boyunca şişer ve morarır. Ancak, daha ciddi yaralanmaların tamamen iyileşmesi birkaç ay sürebilir.

İyileştikten sonra burkulan ayak bileği bazen kalıcı olarak daha zayıf ve diğer ayak bileğinden daha az stabil olabilir. Amerikan Aile Hekimleri Akademisi (AAFP) tarafından yayınlanan bir makaleye göre, ayak bileği burkulması için en büyük risk faktörü daha önce de bilek burkulması problemi yaşamış olmaktır.

Ayak Bileği Ağrısı Neden Olur?

bilek-agrisi

Burkulma, ayak bileği ağrısının en yaygın nedeni olsa da tek neden bu olmayabilir. Bu doğrultuda ayak ağrıları hangi hastalığın belirtisidir, ayak ağrısı neden olur, ayak bilek ağrısı neyin göstergesidir gibi sorular sıklıkla sorulmaktadır. Ayak bileği ağrısı ve bazen buna eşlik eden ayak bileği şişmesi ayrıca aşağıda belirtilen durumlar nedeniyle de oluşabilir:

 • Artrit, özellikle osteoartrit (Kireçlenme)
 • Gut hastalığı
 • Siyatik gibi sinir hasarı veya yaralanması
 • Kan damarlarının tıkanması
 • Eklemde enfeksiyon

En yaygın neden olan burkulma, genellikle ayak bileği büküldüğünde veya döndüğünde, dış ayak bileği yere doğru hareket ederek, kemikleri birlikte tutan ayak bileğindeki bağları koparır. Ayak bileğinin dönmesi kıkırdağa veya bileğinizin tendonlarına da zarar verebilir. Bu durum hasar gören bilekle aynı doğrultuda olmak üzere sağ bacak ağrısı ve sol bacak ağrısı olarak da size yansıyabilir.

ayak-burkulmasi

Ürik asit vücutta biriktiğinde gut oluşur. Vücudun eski hücrelerinin normal bir şekilde parçalanmasının bir yan ürünü olan ürik asitin normal konsantrasyonundan daha yüksek olması, eklemlere tortu bırakarak keskin ağrıya neden olabilir. Psödogut, eklemlerde kalsiyum tortularının biriktiği benzer bir durumdur. Hem gut hem de psödogutun belirtileri ağrı, şişlik ve kızarıklıktır.

Artrit de, ayak bileği ağrısına neden olabilir. Artrit eklemlerin iltihaplanmasıdır. Farklı artrit tipleri, ayak bileklerinde ağrıya neden olabilir, ancak osteoartrit en yaygın olanıdır. Osteoartrit sıklıkla eklemlerdeki yıpranma ve kopmadan kaynaklanır. Yaşlı insanlarda osteoartrit gelişmesi olasılığı daha yüksektir.

Septik artrit, bakteriyel veya mantar oluşumundan kaynaklı bir enfeksiyondan meydana gelen artrittir. Eğer ayak bilekleri enfekte olmuş ise, bu durum ayak bileklerinde ağrıya neden olabilir.

[ls_content_block id=”6553″]

Ayak Bileği Ağrısı Nasıl Geçer?

bilege-buz-uygulamak

Ayak ağrısına ne iyi gelir ya da daha spesifik olarak bilek ağrısına ne iyi gelir sorularının cevabı ağrıyı tetikleyen neden göre değişiklik gösterebilir. Ayak bileği ağrısının (özellikle burkulma ama direkt yaralanma sonrası) evde doğrudan tedavisi için “RICE” yöntemi önerilir. Açılımı; dinlenme, buz uygulama, sıkıştırma (sargılama) ve yükseltmedir.

 • Dinlenme – Ayak bileğinize yüklenmekten kaçının. İlk birkaç gün için mümkün olduğunca az hareket etmeye çalışın. Sakatlık sonrası ayak bileğinde ödem oluşması muhtemeldir. Yürümeniz veya hareket etmeniz gerekiyorsa koltuk değnekleri veya baston kullanın.
 • Buz uygulama – Bir seferde en fazla 20 dakika boyunca bileğinize bir torba buz koyarak başlayın. Ağrıyı oluşumunu takip eden 3 gün boyunca günde üç ile beş kez buz uygulayın. Buz uygulamak şişlik ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olur. Buz uygulama seansları arasında en az 90 dakika ara verin. Buz, bölgedeki ayak kemikleri ve dokuları üzerinde rahatlatıcı bir etki yaratır.
 • Sıkıştırma – Ağrıyan bileğinizi bir gibi elastik bir bandajla sarın. Ayak bileğinizin uyuşmaması veya parmaklarınızın morarmasması için çok sıkı sarmamaya çalışın.
 • Yükseltme – Mümkünse, ayak bileğinizi yastıklar veya başka bir destek yapısı üzerinde kalp seviyesinin üzerinde tutunuz.

Acıyı ve şişmeyi azaltmak için bazı ağrı kesici ve iltihaplanmayı önleyici reçetesiz ilaçları kullanabilirsiniz. Fakat yine de her zaman olduğu gibi bir doktora danışmanızda yarar var.

ayak-bilek-agisi-nedenleri

Ağrınız azaldığında, ayak bileğinizi çevrenizde daireler çizercesine oldukça yavaş ve düşük tempoda egzersiz yapın. Ayak bileğinizi her iki yönde de döndürün ve herhangi bir incinme hissettiğiniz an hemen durun. Ayak bileğini hafifçe yukarı ve aşağı doğru bükün. Bu hareketi yaparken ellerinizden de yardım alabilirsiniz. Bu egzersizler ayak bileğinizin hareket aralığını geri getirecek ve ayak bileğinizin yeniden sakatlanma riskini azaltacaktır.

Ayak bileği ağrınız eğer artrit ve gut gibi diğer rahatsızlıklar sonucu oluyorsa, bu ağrıyı kendi başınıza iyileştirmeniz veya ortadan kaldırmanız pek mümkün değildir. Bununla birlikte, bu ağrıyı yönetebileceğiniz bazı yollar vardır.

 • Topikal ağrı kesiciler kullanabilirsiniz
 • Ağrıyı, şişmeyi ve iltihaplanmayı azaltmak için nonsteroid anti-inflamatuar ilaçlar (NSAID) alabilirsiniz.
 • Fiziksel olarak aktif kalmak ve ılımlı egzersize odaklanan bir antrenman programını sürdürebilirsiniz.
 • Sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinip bunları sürekli olarak uygulayabilirsiniz.
 • Eklemlerinizde iyi bir hareket aralığını korumak için eklemlerinizi sıklıkla esnetebilirsiniz.
 • Vücut ağırlığınızı sağlıklı bir aralıkta tutabilirsiniz, bu eklemlerdeki stresi azaltacaktır.

bacak-esnetme

Bunların dışında ayak ve ayak çevresinde farklı problemlere de rastlamak mümkündür. Özellikle ayak tabanı ağrısı, ayak başparmak ağrısı, ayak topuk ağrısı gibi rahatsızlıklar sıklıkla yaşanmaktadır. Bu problemler günlük yaşamda giydiğiniz ayakkabının ayağınıza uyumsuzluğu nedeniyle dahi yaşanabilir. Eğer bu sorunların nedeni hakkında bir fikriniz yoksa en kısa zamanda bir ortopedi doktoruna görünmenizi tavsiye ederiz.

SANA EN UYGUN TAKVİYELERSupplementler.com

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz