Yağ Yakıcı Besinler

0

Beslenirken yağ yakmak ve yağlanmamak adına size ufak bir besin ve tavsiye listesi hazırladım.
C vitaminli besinler tercih edin. Örneğin limon, portakal gibi. Bu tip C vitaminini bünyesinde yüksek oranda bulunduran besinler sizin yağ yakımınızı hızlandıracaktır.

Çeşitli bitkisel çaylar için. Örneğin sinameki, yeşil çay, balık otu, biberiye vb. bitkisel çayları düzenli kullanarak yağ yakımını hızlandırabilirsiniz. Bu tip bitkisel çayların su atıcı ve yağ yakıcı özellikleri vardır.

Reklam

Yağsız içecekler tercih edin. Süt, ayran vb. gibi sıvı gıdaların yağsız olanlarını tercih ediniz. Ayrıca günlük yarım litre sütün günlük kalsiyum ihtiyacınızı karşılayacağını da unutmayınız.

Kırmızı etlerden vazgeçebilirsiniz. Onun yerine beyaz etleri tercih etmelisiniz. Kırmızı etler beyaz etlere göre çok daha fazla yağlıdır.

Tarçın kullanın. İştah probleminiz varsa, yemeden duramıyorum diyorsanız, size tarçını tavsiye ediyorum. İştahınızı büyük ölçüde tıkayacaktır.

Zencefil tüketin. Zencefil, içeriğinde bulunan gingerol sayesinde, metabolizmanızın çalşma hızını arttıracaktır. Aynı zamanda da sindiriminizi de hızlandıracaktır.

Termojenik besinlere yönelin. Vücut ısınızı arttıracak besinler tercih edin. Örneğin; kırmızı biber. Kırmızı biber vücut ısınızı arttırarak yağ yakımınızı hızlandırır.

Enginar yiyin. Enginar seviyorsanız eğer bol bol yiyebilirsiniz. Enginarın su atıcı özelliği olup, tuzun vücudumuzdaki olumsuz etkilerinden bizi korur.

Baklagiller lif ve demir kaynağıdır. Ayrıca iyide bir protein çeşitidir. Lifli gıdalar yağ yakımını hızlandırırken, sizin dengeli beslenmenizde de büyük rol oynar. Baklagilleri listenizde bulundurmanızı tavsiye ediyorum. Örneğin; bulgur.

Sağlıklı yağlar tercih edin.Yemeklerde kullanacağımız yağlarada dikkat etmeliyiz. Bitkisel yağları tercih etmeli ve oranını iyi ayarlamalıyız.Yapacağınız diyete göre ve kilonuza göre bunu ölçülendirmeliyiz. Zeytinyağı işte tam size göre bir yağ çeşitidir. Düzenli zeytinyağı kullanımıyla hem yağ yakar hem de kolestrol düzeyimizi düşürürüz.

Zengin protein ve aminoasit kaynağı olan yumurtadan vazgeçmeyin. Yumurta adele gelişiminde en iyi yardımcınız olduğu gibi, ayrıca B12 vitamini bakımından da oldukça zengin bir kaynaktır. B12 vitaminin yağ yakımında etkisi olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçektir.

Bol bol su için! Su metabolizmamızı düzenler. Gün içerisinde minimum 2 litre su içmeliyiz. Su vücudumuzda enerji oluşumu sağlar ve zayıflamaya yardımcı olur. Aç karna içilen su vücuttan toksik maddelerin atılmasına yardım eder; karaciğer, böbrek ve bağırsaklarda toksin birikimini önler ve yağ yakımına yardımcı olur.

Düşük glisemik indeksi olan karbonhidratlar seçin. Diyet yaparken kilo vermek ve yağ kaybını görebilmek için glisemik yükü az olan doğru karbonhidratlar seçilmelidir. Bu besinler vitamin, mineral ve posa açısından zengindir ve daha doyurucu olabilir. Düşük glisemik indeksli karbonhidratlarla kandaki insülin düzeyinizi düşük tutarak yemekten sonra vücutta yağ depolanmasını önleyebilirsiniz.

Abur cuburdan uzak durun! Cips, bisküvi, kola, gazoz vb. sağlıksız besinlerden uzak durun. Bu besinler vücudunuzun yağ oranını arttırır. Sağlıksız beslenmenize sebep verir.

Daha aktarabileceğim birçok tavsiye mevcut. Fakat günlük yaşamda dietteyseniz veya en azından temiz beslenmeye çalışıyorsanız, eminim bu bilgiler size bir nebze de olsa fayda sağlayacaktır.

Kişisel Antrenör ve Diyetisyen IRON MAN

 

SANA EN UYGUN TAKVİYELERSupplementler.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz