Maksimum Enerji İçin En İyi 7 Gıda Takviyesi

1

Yazı İçeriği ve Başlıklar

  1. Kafein
  2. Koenzim Q10
  3. Kreatin Monohidrat
  4. Yeşil Çay Ekstresi
  5. Taurin
  6. Beta Alanin
  7. Arjinin

Almanız gereken enerjiyi tüketmiş olabilirsiniz. Bol miktarda protein, karbonhidrat veya yağ tüketmiş olabilirsiniz. Ancak enerji seviyeniz başka faktörlere de bağlı olduğu için, düşük olabilir. Bu da potansiyelinizin tamamını kullanmanızı önleyebilir.

Reklam

Enerji seviyenizi artırmak istiyorsanız, doğru adrestesiniz. Çünkü sizlere enerji artışı sağlayabilmek için alabileceğiniz en etkili takviyeleri sırayla listeledik. Vücut geliştirme yapanların yanı sıra, diğer sporlarla uğraşan kişilerin de kullanabileceği maksimum enerji veren bu takviyelerle antrenmanlara halinizin kalmadığı günleri dahi çok verimli geçirebilirsiniz.

Antrenmanlarda maksimum enerjiye sahip olmak için beslenme programınızda mutlaka yer vermeniz gereken 7 gıda takviyesi;

Kafein

Yalnızca antrenman öncesi uyarıcı etkisi sebebiyle değil, merkezi sinir sistemini tetikleyici etkisi sebebiyle önerdiğimiz kafein antrenmandaki performansınızı ciddi miktarda arttırabilir.

Güç ve dayanıklılık konusunda üst düzey destek sağladığı gözlemlenen kafein, antrenmandan bir saat önceki zaman diliminde alındığında gerçekten etkili. Antrenmandaki yağ yakımını tetikler ve set aralarında dinlenilen zamanı kısmayı da sağlar. Dolayısıyla antrenman veriminiz doğrudan artacaktır.

200-400 miligram arasında yer alan dozlar sağlıklı olarak literatürde yerini almış durumdadır.

Kahvenin yanı sıra, pre-workout supplementler yolu ile de alabilirsiniz.

Koenzim Q10

Coq10 olarak da görebileceğiniz koenzim q10, vücutta yaygın olarak bulunur. Mitokondride bol miktarda bulunur ve vücudun enerji (ATP) ihtiyacını gün içerisinde karşılamayı amaçlar.

Vücutta enerji üretimini sağlayan kritik tepkimelerde yer alan bir koenzim olan q10, 20 yaşından itibaren vücutta miktar olarak azalmaya başlar. Vücutta üretiliyor olsa da, Japon bilim adamlarının araştırmalarına göre; günlük 300 mg coq10 tüketen bireylerin yorgunluk hissi ve toparlanma süresi azalıyor.

Kahvaltı veya antrenman öncesinde, 100-300 mg arası dozlarda kullanılabilir.

Kreatin Monohidrat

Kreatinin katkılarından artık bahsetmeye bile gerek yok. Yararları bilimsel araştırmalar tarafından sayısız kez kanıtlanmış, kas geliştirmede ve performansta etkisi bariz bir supplement olarak yerini sağlamlaştırmış bulunuyor.

Güce ve kas gelişimine katkısı olan bir amino asit olarak bilinse de, enerji üretimini arttırması asıl işlevidir. Fosfajen sisteminde yer alarak anlık enerji üretimini arttırır. Bu sayede ek ATP sağlar.

Kasta bulunan kreatin ne kadar fazlaysa, o kadar ATP artışı gözlemlenebilir. Kreatin, kasların kasılıp gevşemesi esnasında ihtiyaç duyulan ATP’yi çabuk bir şekilde sağlamayı sağlar.

Günlük 2-5 gram arası dozlarda önerilen kreatinin en optimum dozu araştırmalara göre 5 gramdır. Toplamda 5 gram almak üzere her öğününüzde kreatin tüketebilirsiniz.

Yeşil Çay Ekstresi

yesil-cay-diyeti

Yeşil çay içerisinde bulunan kateşinler, noepinefrin seviyelerini yukarda tutmaya yarar. Bu da enerji seviyelerinin artmasıyla sonuçlanır.

Yeşil çayın içerisinde ek olarak kafein de bulunur. Bu da enerjiye katkıda bulunacaktır.

Son olarak yeşil çay ekstresi, içerisindeki teanin amino asidi sayesinde beyindeki GABA seviyelerini artırması ile de bilinir.

Ara öğün olarak veya antrenmandan bir-iki saat sonra 500 mg doz ile tüketilebilir.

Taurin

Kreatin monohidrat gibi kas gelişimi ve güce etkisinin yanı sıra, enerji seviyesini de artıran bir diğer amino asit de taurindir. Enerji içeceklerinde bulunma sebebi de tam olarak budur.

Antrenman yapınca, taurin seviyeniz azalır. Bu sebepten dolayı güçte düşüş olduğu dahi söylenir. Taurin takviyesi aldığınızda kaslarınızdaki enerji seviyesi artar. Dolayısıyla kaslarınızın güç ve dayanıklılığı da artar.

Güncel bir araştırmada, taurini kafein ve kreain ile birlikte tüketenlerin antrenmanlardaki toplam yaptığı işin arttığı gözlemlenmiştir.

Antrenman öncesi veya sonrası shake içerken 1-3 gram arası bir miktar tüketebilirsiniz.

Beta Alanin

Uyarıcı etkisi sebebiyle yoğun olarak tercih edilen beta alanin, antrenmandaki performansı da arttırır.

Alanin amino asitinin modifiye edilmiş hali olan meta alanin, kas dayanıklılığını arttırmaktadır. Kardiyovasküler egzersizler esnasındaki performansı arttırdığı da pek çok araştırmada gözlemlemektedir.

Belli dozun üzerinde, karıncalanma yapabilir. Bu sebeple performans artışı da gözlemlenen bir durumdur. Günlük 2-5 gramlık dozlar önerilir, tercihen antrenman öncesi almak faydalıdır.

Bonus: Arjinin

Arjinin, damarları genişletmesi sebebiyle, tüketilen diğer takviyelerin dolaşım sisteminin hızlanmasıyla daha iyi kullanımını sağlar. Bu nedenle diğer enerji seviyesini arttırmaya yardımcı olan takviyelerle birlikte tüketilebilir.

 

SANA EN UYGUN TAKVİYELERSupplementler.com

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz