HMB Nedir?

1

HMB gerek bitkisel gerekse de hayvansal gıdalarda bulunan leucin (lösin) adlı amino asitin vücutta parçalanmasının bir yan ürünü veya metabolitidir. Özelliği, yağ yakıp kas inşası sağlamak ve aynı zamanda performansınızı egzersiz esnasında arttırmaktadır.
HMB (b-hydroxy-b-methylbutyrate) ile ilgili birçok klinik denemeler yapıldı ve bu denemeler umut vaat ediyor. Iova State Universıty’de yapılan bir çalışmada, 40 erkeğe HMB (günde 3 g) ve plasebo verildi.

Bireyler 4 hafta boyunca haftanın üç günü ağırlık egzersizleri yaptı. 4 haftalık kullanım ve egzersiz sonucunda HMB kullanan grup, HMB kullanmayanlara göre daha fazla kas gelişimi sağlamıştır; daha fazla yağ yaktıkları ve daha güçlü oldukları saptanmıştır.

Reklam

HMB kesinlikle yalnız başına mucizevi bir besin takviyesi değildir, spor yapmayan bireylerde herhangi bir olumlu etki görmeyecektir. Özellikle kreatin monohidrat (creatine monohydrate) ile birlikte alınması tavsiye edilir. Bu sayede egzersizlerden daha iyi verim almanız mümkün olacaktır.

Gerek HMB gerekse de kreatin monohidrat vücutta oluşturulan maddeler olduğundan birlikte kullanılması herhangi bir yan etki yaratmayacaktır.

Kullanımı: HMB’nin yemekle birlikte ve çalışma sonrası günlük 3 ila 5 gr alınması tavsiye edilir.

SANA EN UYGUN TAKVİYELERSupplementler.com

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz