EVDE VE SADECE DAMBIL İLE HANGİ KASLAR GELİŞİR?

Eve dambıl alarak evde kas geliştirmek, fitness dünyasının en son trendlerinden biri. Salon masrafından kurtulmanın yanında, salondakine yakın bir verimde çalışarak zamandan da kazanabilmek bu sayede mümkün oluyor. Bu sebeple epey tercih edilen bir durum evde dambıl ile kas geliştirmek.

Çok yaygın sorulan bir soru ise: Evde ve sadece dambıl ile hangi kaslar geliştirebilir?

Cevap çok basit. Tüm kasları geliştirebiliriz. Önemli olan hareket modellerini bilmek, yeterince zorlayan ağırlıklara sahip olmak.

Biz de sizlere full body şeklinde bir evde dambıl ile çalışma programı derledik.

Program

  • Goblet Squat: 5 x 12-15 tekrar
  • Dambıl Bench Press (bench ayarlanabiliyorsa farklı açılar kullanılabilir): 4 x 12-15 tekrar
  • Dambıl Row: 3 x 12-15 tekrar
  • Dambıl Omuz Press: 2 x 10-15 tekrar
  • Dambıl Romanian Deadlift: 2-3 x 8-12 tekrar
  • Barfiks veya Inverted Row: Set sınırı yok, toplam tekrar sayısı hedefi koyarak
  • Şınav veya Dips: Set sınırı yok, toplam tekrar sayısı hedefi koyarak
  • Dambıl Curl: 5 x 10-15 tekrar
  • Dambıl Fly veya Yan omuz için lateral raise: 3 x 10-15 tekrar

Program İle İlgili Önemli Notlar

Program uzun ve yorucu bir program. Bu sebeple dinlenme süresini limitlemedik. Tabii ki 2-3 dakika dinlenme süresinin üstüne çıkmamanızda fayda var. Set sayısı, tekrar sayısı veya belli setlerdeki ağırlığı zamanla arttırmaya odaklanmanız gelişiminiz için önemli. Sizi aşırı zorlayacak ağırlıklar ile başlamaktansa, rahat yapabildiğiniz ağırlıklarla başlamanızı öneririz. Çünkü ağır başlarsanız, programın kalanındaki hareketleri düzgün form ile çıkaramayabilirsiniz. Hatta ileri seviye bir sporcu değilseniz, kendinizi sakatlamanız da mümkün. “Her set, her tekrar kusursuz olacak” kafa yapısı ile bu antrenmanı yaparsanız eğer (haftada en fazla üç kez yetecektir) gelişiminize siz de şaşıracaksınız.

Evdeki Ağırlıklar Yetmiyor!

Evde çok fazla ağırlığınızın olmaması muhtemel. Bu durumda da bir süre kendinizi zorlayamayabilirsiniz.  Sizlere ya ciddi miktarda dinlenme sürelerini kısaltmanızı, ya hareketi ciddi anlamda yavaşlatmanızı, ya da hareketi kasılma anında duraklatmanızı önerebiliriz. Bu yöntemler, kaslarınızı az ağırlıkla da zorlayabilmenizi sağlayacaktır.

Bu Program Kimler İçin?

Bu program elbette herkes için. Yaş, cinsiyet farkı gözetmeksizin. Fakat dambıl almış olup, ağırlık kaldırmaya ilk kez başlayacak kişilere öncelikle buradaki vücut ağırlığı ile yapılan hareket modellerini öneriyoruz.

Bu hareketlerin detayları için sizlere Barbell Row ve Barfiks Çekmek: Olmazsa Olmaz”, Yanlış Yapılan Temel Egzersizlerin Kralı: Squat”, “Şınav Çekerek Kas Kazanımı Arttırılabilir Mi?ve Barfiks Çekemiyorum Diyenlere En İyi Alternatif: Inverted Rowmakalelerimizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*