SOĞUK ALGINLIĞI NASIL GEÇER?

Soğuk algınlığının doğrudan bir tedavisi yoktur. Biz de bu yüzden yazımızda soğuk algınlığını nasıl daha hızlı atlatabilirsiniz konusunu işlemek istedik.

Aşağıdaki önerilerimizi dikkate alarak soğuk algınlığından kaynaklanan semptomları hafifletebilirsiniz. Böylelikle antrenman programınıza daha güçlü, dinlenmiş ve yenilenmiş olarak yeniden dönebilirsiniz.

YETERLİ MİKTARDA SIVI İÇİN

Su, meyve suyu, et suyu çorbası ya da balla hazırlanmış sıcak limon suyu burun tıkanıklığının giderilmesine yardımcı olup su kaybını önler.

DİNLENİN

İyileşebilmesi için vücudunuzun dinlenmesi gerekmektedir.

BOĞAZ AĞRISINI YATIŞTIRIN

Tuzlu suyla hazırlanmış bir gargara (1/4-1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak sıcak suya ekleyin) geçici olarak boğaz ağrısını yatıştırabilir.

BURUN TIKANIKLIĞINIZI AÇIN

Tuzlu burun damlaları ve spreyleri burun tıkanıklığını rahatlatabilir.

SICAK SIVILAR ALIN

Tavuk çorbası, çay ya da sıcak elma suyu mukus akışını sağlayarak burun tıkanıklığınızın giderilmesine yardımcı olabilir.

HAVANIZI NEMLENDİRİN

Buhar makinesiyle evinizin havasını nemlendirin. Böylelikle burun yollarındaki tıkanıklığın giderilmesini sağlayabilirsiniz. Yalnız suyu gün aşırı değiştirdiğinizden emin olun.

C VİTAMİNİ ALIN

C vitamini almanın, ortalama bir bireyi soğuk algınlığına karşı korumadığı düşünülmektedir. Soğuk algınlığına yakalanmadan önce C vitamini almak ise semptomların süresini düşürebilir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*