Kafein Öldürür mü?

3

En son Rich Piana’nın burundan pre-workout çekişinin gündeme gelmesi ile pre-workout supplementlerinin ölümcül etkisinin olup olmadığı yaygınlaşan bir tartışma konusu haline geldi.

Yurtdışındaki bazı supplementlerin kafein oranı sebebiyle ölümcül oluşundan bahseden yazılar tüm interneti sardı.

Reklam

Gerçek şu ki, vücuda aldığımız her maddenin doza bağlı olarak ölümcül riskleri olabilir. Kimi uzun vadede kimi kısa vadede öldürme riskini taşıyor.

Kafein gibi maddeler, kalp atışını hızlandırdığı için dozu abartıldığında ölümlere sebep olabiliyor. Kalpte ritim bozukluğu, her an ölüm riski anlamına geliyor ve kafein gibi uyarıcı maddeler buna da sebep olabiliyor. Yurtdışında sık sık gündeme gelen bu konunun içerisinde, Jack3d gibi tek ölçeğinde 500 mg kafein içeren supplementler eleştiriliyor.

Elbette tek ölçekte 500 mg kafein tehlikeli. Hem de çok tehlikeli! Bir çok sağlık kuruluşunun sınır olarak belirlediği 400 gram mümkün mertebe aşılmamalı ki sağlık riskleri minimize edilsin.

Özellikle 18 yaş altındaki sporla uğraşan kişilerin, mümkün mertebe kafeinden uzak durması gerekir. Çünkü bu yaşlarda kafeinin meydana getirebileceği olumsuzluklar çok daha fazladır.

Amerika’daki sağlık kurumları, 12-18 yaş aralığındaki gençlerin gün boyu 100 mg fazlası kafein tüketmemesini öneriyor! Yani tek ölçekte 500 mg kafein içeren pre-workout supplementlerini gençlerin kullanması oldukça ölümcül denebilir.

Her Vücut Her Maddeye Farklı Şekilde Tepki Verebilir

Image result for caffeine

Pre-workout supplementleri içerisindeki maddelerin riskli olduğundan bahsettik. Dolayısıyla vücudunuzun vereceği tepkiyi ölçmek adına önerilen dozdan da düşük kullanımlarla pre-workout kullanmanız en mantıklısı.

Kafein Yüzünden Olan Ölümlere Örnek

Image result for caffeine

Amerika’da South Carolina’da, fazla kafein yüzünden gerçekleşen ani ölümlerden biri kafeinin fazlasının oluşturabileceği tehlikeye çok iyi bir örnek.

Bu çocuğun herhangi bir kalp rahatsızlığı olmadığını ve bir sağlık sorunun da bulunmadığını vurgulamak gerekir.

Yalnızca latte ve enerji içeceğini karıştırdığı için ani ölüm sebebiyle hayatını kaybeden bu çocuk toplamda anca 400 mg kafein almış olabilir. Bu rakamı iki saat içerisinde tüketen çocuğun ölümü sizce de korkutucu değil mi? Hepimiz bu dozlarda kafeini çok normalmişçesine tüketmiyor muyuz?

Evet, tüketiyoruz. Bu nedenle dikkatli olmalıyız. Kısa süre içinde fazla kafein almamaya ve günlük maksimum dozu aşmamaya özen göstermeliyiz. Gerçekten çok fazla ihtiyaç duymuyorsak uyarıcı maddelerden uzak durmalıyız.

SANA EN UYGUN TAKVİYELERSupplementler.com

3 YORUMLAR

  1. yıllardır değişmez benim rutinim sabah kahvaltıdan 2 saat sonra filtre kahvemi içerim antrenmandan sonrada 1 bardak nescafe akşamda 1 bardak yeşilçay 400 mgye yakın oluyor galiba kafein 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz