Günde Ne Kadar Su Tüketmeliyiz?

1

Su sağlığımız için yararlı olsa da günlük su tüketimi kişiden kişiye değişebilmektedir. Yazımızı okuyarak günlük su tüketiminizi karşılayıp karşılamadığınızı öğrenebilirsiniz.

Günde ne kadar su tüketmeliyiz? Bu cevabı kolay olmayan basit bir soru aslında. Yapılan araştırmalar farklı tavsiyeler söyler ama gerçekte su ihtiyacınız genel sağlığınız, ne kadar aktif olduğunuz ve yaşadığınız yer gibi birçok faktöre bağlıdır.

Reklam

Tek bir formül herkese uygun olmayabilir ve vücudunuzun ihtiyacını duyduğu sıvı alımı hakkında bilgilenmek, günlük tüketiminiz konusunda size yol gösterecektir.

SUYUN SAĞLIĞA YARARLARI

Su, vücudunuzun temel bileşenidir ve toplam ağırlığımızın %60’ını oluşturur. Vücudunuzdaki her sistem suya gereksinim duymaktadır. Örneğin, su hayati organlardan toksinleri atar, hücrelerinize besin maddelerini taşır ve kulak, burun ve boğaz dokuları için nemli bir ortam oluşturur.

Su eksikliği, vücudunuzun normal işlevleri yerine getirmek için yeterli suyu olmadığında oluşan ve adına dehidrasyon denen bir duruma yol açabilir. Orta derecede bir susuzluk bile enerjinizi düşürür ve sizi yorgun hissettirir.

https://66.media.tumblr.com/223ded4856613da2b414f5e71f732077/tumblr_mrgnkaY9zC1swkptto1_500.png

GÜNDE NE KADAR SU TÜKETMELİYİZ?

Nefes alıp verirken, terlerken, idrar ve bağırsak hareketleri aracılığıyla her gün belli miktarlarda su kaybına uğrarsınız. Vücudunuzun iyi bir şekilde işlemesi için içecekler ve su içeren gıdalar yoluyla su ihtiyacını karşılamalısınız.

Peki, Türkiye gibi ılıman bir iklimde yaşayan sağlıklı bir birey ne kadar sıvı tüketimine ihtiyaç duyar? Amerika’daki The Institute of Medicine kuruluşu erkekler için yeterli miktarda sıvı alımının günde toplam 3 litre olduğunu bildirmiştir. Kadınlar için bu oran yaklaşık 2.2 litredir.

GÜNDE 8 BARDAK SU İÇMEK DOĞRU MU?

“Günde sekiz bardak su için” tavsiyesini herkes duymuştur. Bu yaklaşık 1.9 litre etmektedir ki aslında The Institute of Medicine’ın tavsiyesinden çok da farklı değildir. Ama günde 8 bardak su içmek tavsiyesinin sağlam delilleri olmamasına rağmen bu öneri çok popülerdir çünkü hatırlaması kolaydır. Bu tavsiye “günde 8 bardak sıvı tüketin” şeklinde yeniden değerlendirilmelidir çünkü tüm sıvılar günlük almanız gereken sıvı miktarından sayılır.

SANA EN UYGUN TAKVİYELERSupplementler.com

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz