Egzersiz Sırasında Yapılan 10 Yanlış

0

Egzersiz sırasında yapılan bazı hatalar, egzersizin etkisiz olmasına veya sakatlanmalara neden olabilir. Bu da spor yaparken fiziksel sağlığınızın bozulmasına ve daha büyük sorunlar yaşamanıza neden olur. Bu yüzden sağlıklı ve doğru bir şekilde egzersiz yapmak, egzersizlerin zorluk seviyesinden verimliliğe kadar pek çok faktöründen çok daha önemlidir.

Amerikan Egzersiz Konseyi’nin yaptığı bir araştırmada, egzersiz sırasında yapılan en büyük hatalar ortaya kondu. Biz de bu fitness yanlışlarını sizlerle paylaşmak istedik.

Reklam

İşte egzersiz sırasında yapılan 10 yanlış!

1. Esneme Hareketlerinin Yetersiz Olması

Egzersiz öncesi her zaman birkaç dakika esneme hareketlerinin yapılması gerekir. Ayrıca, çalışmanın bitiminde, kaslarınız henüz sıcak ve esnekken, 8-10 dakika daha esneme hareketlerine devam etmek, çalışmanızdan daha fazla yarar elde etmenizi sağlayacaktır. Unutmamak gerekir ki esnek kaslarda yaralanma riski daha düşüktür.

2. Aerobik Öncesi Isınma Hareketlerini Atlamak

Esneme hareketleri, sadece ısınmanın bir parçasıdır. Oysa aerobik çalışması için, bütün bedenin aşamalı olarak ısınması gerekir. Vücut ağırlığı ile yapılan yani kalistenik sınma hareketleri sırasında kan; kol ve bacaklardaki kaslara yeterli düzeyde oksijen ulaştırır. Kalp artan oksijen ihtiyacını karşılamak üzere yavaş yavaş hızlanır ve kaslarınız egzersizden en fazla yararı elde etmenize yardımcı olmak için aşamalı olarak hazırlanır. Bu nedenle ilk birkaç dakika hafif egzersizler yapmanız çalışmanızın daha etkili olmasını sağlayacaktır.

3. Egzersiz Sonrasında Kas Soğumasını Beklememek

Evet bedenimizin ısınmaya ihtiyacı olduğu gibi soğumaya da ihtiyacı var. Egzersiz sonrasında kalp atışlarınızın yavaş yavaş düşmesini sağlamalısınız. Aerobik aktivitelerini birden bırakmak pek çok probleme neden olabilir. Örneğin, ellerde ve ayaklarda kan birikmesi veya baş dönmesi ortaya çıkabilir. Başlangıçta yapılan esneme hareketleri, egzersiz sonrasında da yapılmalıdır.

4. Aşırı ve Isınmadan Ağırlık Kaldırmak

Ağırlık kaldırmak, yaralanmaların ve ağrıların en sık görüldüğü çalışma türüdür. Zayıf form ve aşırı ağırlık, kaslarınızda ve bedenin diğer bölümlerinde yaralanmalara neden olabilir. Aynı zamanda ısınmadan ağırlık kaldırmak da sakatlanmalara davetiye çıkaracak bir yanlıştır. Sınırlarınızı bilmelisiniz. Aşamalı olarak artırılan direnç çalışmaları en etkili çalışma olarak önerilmektedir.

5. Ağırlık Kaldırırken Hareket Etmek

Isınmadan ağırlık kaldırmak gibi çok fazla ağırlık kaldırmak da, hareketlerinizde sarsıntıya neden olabilir. Bir kası çalıştırmanın en iyi yolu, yavaş ve kontrollü hareketlerdir. Ağırlık kaldırırken hareket etmek, özellikle sırt kaslarında yaralanmalara neden olabilir.

6. Aşırı Egzersiz Yapmak

“Acı yok, kazanç yok” günleri artık geride kaldı. Eğer etkili bir şekilde kilo vermek istiyorsanız, bunun en iyi yolu uzun süre devam edilen orta düzeyde çalışmalardır. Kısa süreli, ağır çalışmalar atletik çalışmalar için kullanılabilir. Ancak ortalama bir fitness gönüllüsü için yüksek düzeyde çalışma, ağrı ve yanmadan başka bir şey vermez.

7. Yeterli Yoğunlukta Egzersiz Yapmak

Yaptığınız çalışmanın sonuçlarını görmek istiyorsanız, fitness programınızın etkili olmasına dikkat etmelisiniz. Yalnızca 15 dakikalık bir kardiyo, set – tekrar sayıları artırılmayan ve her gün aynı hareketlerin yapıldı bir antrenman programı; ilerlemeniz için yeterli değildir. Gelişebilmek için daha yoğun ve zorluk seviyesi giderek artan, vücudunuzu zorlayarak egzersizler yapmalısınız.

8. Merdiven Çıkma Aleti ile Zayıflama

Eğer merdiven çıkma aleti ile kilo veriyorsanız, etkili bir çalışma konusunda kendinizi kandırıyorsunuz demektir. Öncelikle çalışmanın yoğunluk düzeyine dikkat etmeli, dik durmalı ve ellerinizi merdiven trabzanından çekmelisiniz. Eğer gerçekten dengenizin ve çalışmanızın gelişmesini istiyorsanız, trabzana tutunmadan ve gerçekten merdiven çıkıyormuş gibi kollarınızı hareket ettirerek çalışmalısınız.

9. Yeterli Miktarda Su İçmemek

Egzersizler sırasında genellikle spor içecekleri tavsiye edilir ancak günde iki saatten daha az süren çalışmalarda su, ihtiyacınız olan bütün sıvıları almanız için yeterli olacaktır. Günde en az yaklaşık 2 litre, yani 8 bardak su içmelisiniz.

10. Her Egzersizde Enerji ve Spor İçecekleri Tüketmek

Pek çok fitness uzmanı, günde iki saatten daha fazla süren çalışmalar dışında, enerji ve spor içeceklerinin tüketilmesinin gereksiz olduğunu düşünüyor. Yüksek enerji aynı zamanda yüksek kalori demektir. Sağlıklı bir diyet ve yeterli miktarda içilen su, ihtiyacınız olan herşeyi karşılayacaktır.

SANA EN UYGUN TAKVİYELERSupplementler.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz