Dambıl ile Evde de Yapabileceğiniz Tüm Vücut Antrenmanı

2

Soğuk kış aylarında spor salonunun yolunu tutmak bazen güçleşmektedir. Buna ek olarak akşamları antrenman yapıyorsanız yoğun bir iş günü sonrası spor salonuna gitmekte zorlanabilirsiniz. Peki, bu durumda ne yapmalı? Paylaşacağımız bu antrenman programı spor salonuna gitmenin imkânsız olduğu (ama gerçekten imkânsız olduğu) durumlarda kazanımlarınızı sekteye uğratmamak ve formdan düşmemek için bir çıkış yolu sunuyor. Yapmanız gereken çok basit; evinizde bir çift dambıl bulundurun ve bu harika antrenman programını deneyin.

Sizin de bildiğiniz üzere dambıl ve barlar, ağırlık antrenmanlarının ana gövdesini oluşturur. Birçok profesyonel vücut geliştirme sporcusu antrenmanlarında dambıl ve ağırlık barlarından vazgeçmemektedir. Neden? Cevabı basit. Çünkü bu ekipmanlarla ağırlık antrenmanı yapmak en iyi sonucu almalarını garanti eder.

Reklam

Size son tavsiyemiz; dambıl ve barların dahil olduğu sade ve yalın ağırlık antrenmanlarından asla ödün vermeyin.

Dambıl ile Antrenman Yapmanın Yararları

Dambıllar ağırlık antrenmanlarının ana malzemesidir. Dambıllar hangi vücut bölgenizin çalışması gerektiğini ve hangisinin daha güçlü olduğunu anlamanızı sağlar. Dambıllar ile antrenman yaparak kaslarınızı birbirlerinden bağımsız olarak çalıştırabilirsiniz. Örneğin sol biceps kasınız sağ biceps kasınıza göre daha zayıfsa bunu dambıl kullanarak daha kolay anlayabilirsiniz. Dambıllar ile antrenman yapmanın bir diğer artısı da zayıf vücut bölgenizi güçlü olan vücut bölgesini yakalamaya zorlamasıdır.

Dambıl Antrenmanı

Aşağıda detaylarını paylaştığımız dambıl antrenmanı sade ama oldukça etkili bir antrenman programıdır. Bu dambıl programını haftada üç kez uygulamanızı tavsiye ediyoruz. Ağırlık antrenmanına başlamadan önce de 5 dakikalık bir ısınma (koşu bandı, bisiklet, yürüme, koşma, jumping jack, ip atlama ya da kan dolaşımınızı arttıracak her hangi bir egzersiz) seansına zaman ayırın.

Pazartesi

1. Dumbbell Bench Press

Dambıl antrenmanı

15 tekrardan 1 set ısınma seti uygulayın. Ardından 3 set / 8 tekrar olarak hareketi uygulayın.

2. Incline Dumbbell Press

Dambıl antrenmanı

3 set, 8 tekrar

Incline dumbbell press hareketini bar ile de uygulayabilirsiniz. Hareketi bar ile uygulamak daha kolay denge sağlamanıza yardımcı olabilir.

3. Dumbbell Squat

Dambıl antrenmanı

4 set, 10 tekrar

Bu harekette bildiğimiz squat hareketini dumbell kullanarak yapıyorsunuz. İsterseniz tek bir dumbbellı göğüs hizanızda tutacak şekilde de hareketi uygulayabilirsiniz.

Dumbbell kullanmanın vücut gelişimine faydalarını merak ediyorsanız “Dambıl ile Antrenman Yapmanın 7 Artısı” yazısını okuyabilirsiniz.

4. Alternate Dumbbell Curl

Dambıl antrenmanı

3 set, 12 tekrar

Alternate dumbbell curl hem ön kol hem biceps kaslarınızı geliştirmek ve güçlendirmek için kullanabileceğiniz bir ağırlık egzersizidir.

5. Dumbbell Pullover

Dambıl antrenmanı

3 set, 12 tekrar

Dumbbell pullover hareketini sabit bir bench üzerinde uygulayabileceğiniz gibi pilates topu ile karın kaslarınızı da daha çok çalıştırarak uygulayabilirsiniz. Bu sebeple bu egzersiz aynı anda birçok kas grubunu hedef alan egzersizlerden bir tanesidir.

6. Yarım Mekik

Dambıl antrenmanı

4 set, 15 tekrar

Kollarınıza biraz zaman tanımak adına yarım mekik setlerini uygulayabilirsiniz. Yarım mekik uygularken mekik hareketindeki kadar gövdenizi yükseltmeniz gerekmez.

Çarşamba

1. Arnold Press

Dambıl antrenmanı

15 tekrardan 1 set ısınma seti uygulayın. 3 set, 10 tekrar olacak şekilde harekete devam edin.

Arnold Schwazenegger’den adını alan bu hareketi uygularken tüm odağınız kol ve göğüs kaslarınız olmalıdır. hareketi uygularken dik durmalı, boyun bölgenizi ve trapezlerinizi kasmamalısınız.

2. Alternate Front Dumbbell Raise

Dambıl antrenmanı

3 set, 12 tekrar

Bu hareketi, kollarınızı ters bir şekilde hareket ettirerek uygulamalısınız. Bir kolunuzu dik bir şekilde ileri doğru kaldırırken diğer kolunuz aşağıda olmalı.

3. Dumbbell Row

Dambıl antrenmanı

3 set, 10 tekrar

Dumbbell row hareketi mükemmel bir sırt egzersizidir. Düz bir bench üzerine bir elinizi ve dizinizi yerleştirin. Diğer eliniz ile ağırlığı yere doğru tutun ve ayağınız ile de yere basın. Dumbellı yukarı doğru dirseğiniz gövdeniz ile paralel olacak şekilde kaldırın ve indirin.

4. Dumbbell Stiff Legged Deadlift

Dambıl antrenmanı

3 set, 12 tekrar

Deadlift hareketlerinin boy kısalttığına dair bir şehir efsanesi kulağınıza gelmiştir. Siz böyle duyumlara inanmayın. Ağırlık egzersizleri kas ve kemik gelişiminizi destekleyebilir ancak boy kısalttıklarına dair bir bilimsel veri bulunmamaktadır.

5. Yarım Mekik

Dambıl antrenmanı

4 set, 15 tekrar

Ağırlıksız bir egzersiz ile kaslarınızı hafif tempoda dinlendirmek için yarım mekik uygulayabilirsiniz.

Cuma

1. Dumbbell Deadlift

Dambıl antrenmanı

4 set, 12 tekrar

Güne ağırlıklı dumbbell deadlift hareketi ile başlayın. Bu egzersiz büyük kas gruplarınızı aynı anda hedef alır.

2. Incline Dumbbell Press

Dambıl antrenmanı

3 set, 10 tekrar

Incline bench press hareketi göğüs ve kol kaslarınızı aynı anda hedef alır. Hareketi doğru formda yapabilmek için omurganızı düzgün bir şekilde benche yerleştirdiğinizden emin olmalısınız.

3. Dumbbell Lunge

Dambıl antrenmanı

3 set, 12 tekrar

Bu hareketi dumbbell kullanarak ya da ağırlıksız bir şekilde yapabilirsiniz. Hareketi uygulamak için iki elinize birer dumbbell alın ve üst vücudunuzun duruşunu koruyarak öne doğru uzun bir adım atın. yere iki ayağınız ile de 90 derece alçalın ve başlangıç pozisyonuna geri dönün.

4. Alternate Dumbbell Curl

Dambıl antrenmanı

3 set, 12 tekrar

Alternate dumbbell curlü hemen her gün antrenmanınıza ekleyebilirsiniz.

5. One Arm Dumbbell Extension

Dambıl antrenmanı

3 set, 12 tekrar

Hareketi uygulamak için bacaklarınız omuz genişliğinde açık olduğunuz yerde dik bir şekilde konumlanın. Tek elinizdeki dumbbellı başınızın arkasına doğru indirin. Dirseğinizin konumunu oynatmamaya çalışarak dumbbellı yukarı kaldırın ve tekrar başınızın arkasına doğru indirin.

6. Yarım Mekik

Dambıl antrenmanı

4 set / 15 tekrar

Antrenman boyunca yeterli miktarda sıvı aldığınızdan emin olun. Ağırlık antrenmanları sonrasında da hızlı sindirilen bir protein içeceği kaslarınızı besleyip hacim kazanmalarına yardımcı olacaktır. Boş günlerinizin 1-2 tanesinde de kardiyo egzersizlerine yer verebilirsiniz. Bu arada gelişiminizi kaydedebileceğiniz bir not defteri de ne kadar yol aldığınızı görmek açısından yardımcı olacaktır. 

2 YORUMLAR

  1. fitness a gidecek durumum var fakat okuldan sebep gidemiyordum sizin sayenizde evdeki dambıllarda boşa gitmemiş olucak ve bende 2 ay boyunca bu programları uygulayabileceğim 🙂 çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz