Vücudumuzun İhtiyaç Duyduğu 8 Önemli Madde

0

Gıdalar vücut geliştirme için çok önemlidir, iki kaynaktan elde edebiliriz: Yiyecekler ve supplementler. Çoğu kez vücutçular birini diğerine tercih eder. Unutulmamalıdır ki ikisi beraber alındığı zaman çok daha iyi sonuçlar verir.
C Vitamini

Yararı; Vücudumuzun kolajen (collagen) (eklemlerimizi koruyan sıvı) yapımı için bu antioksidanta ihtiyacı vardır.Ayrıca kortizol seviyesini düşürür. Vücudun katabolik (kas yıkımı) sürece girmesini engellemeye yardımcı olur.

Reklam

Kaynakları; Kırmızı biber, brokoli, turunçgiller, domates, karnıbhar, kiraz…

Supplement olarak alınması gereken miktar; 500-1000mg antremanlardan sonra alınması kortizol seviyesini düşürür.

E Vitamini

Yararı; Creatine kinase (CK)’in işlevini azaltır. Creatine kinase kasların zarar gördüğünü gösteren bir enzimdir.Yüksek miktarlarda alınan E vitaminin kas yıkımını azalttığı sanılmaktadır. Araştırmaya göre çok yüksek dozda(900iu) alınan E vitaminin glukojen depolama yeteneğini arttırmıştır.

Kaynakları; Buğday, soya fasulyesi, yumurta, kuruyemiş, tatlı patates, ıspanak, şeker pekmezi…

Supplement olarak alınması gereken miktar; Antremanlardan sonra 200-800iu.

B6 Vitamini

Yararı; Amino asitlerin kullanımını ve glukojenin işlevini arttırır. Ağır antremanla beraber büyüme hormonu miktarını arttırır. B6 vitamini hakkında ayrıntılı bilgiler için B6 Vitamini Nedir, Faydaları Nelerdir? bilimsel yazısını okuyabilirsiniz.

Kaynakları; Kırmızı et, balık, yumurta…

Supplement olarak alınması gereken miktar; Büyüme hormonu miktarını arttırmak için antremandan hemen önce karbonhidrat içeren ufak bir içecek ile 10 mg alın.

Magnezyum

Yararı; Glikojen oluşumuna yardımcı olur. Protein sentezinde rol alır ve kas kramplarını önler.

Kaynakları; Hububat, yulaf, soya fasulyesi, siyah fasulye, deniz ürünleri…

Supplement olarak alınması gereken miktar; En iyi Çinko ile beraber alındığında sonuç verir(ZMA). Yatmadan önce 560mg Magnezyum ve 30mg Çinko alın.

Demir

Yararı; Çoğu supplement, sinir sistemini uyardığı ve daha yoğun idman yapmayı sağladığı için kafein içerir; ancak kafein demirin vücutta demir kullanımını engeller. Demir, hücrelerin büyümesine ve çoğalmasına yardımcı olur, dolayısıyla protein sentezinde rol oynar.

Kaynakları; Kırmızı et ve sebzeler…

Supplement olarak alınması gereken miktar; Hergün kırmızı et yiyorsanız ek olarak günlük 10 mg alabilirsiniz. Kırmızı et tüketmiyorsanız günlük 15 mg demir almanız gerekiyor. Günün herhangi bir saatinde alabilirsiniz.

Çinko

Yararı; Testesteron salgılanmasına yardımcı olur, eksikliğinde IGF(İnsulinlike growth factor, insulin benzeri büyüme hormonu) hormonunun azalmasına sebep olur. Çinko almazsanız testesteron ve IGF’ye elveda diyebilirsiniz.

Kaynakları; İstridye, kırmızı et, deniz ürünleri…

Supplement olarak alınması gereken miktar; En iyi Çinko ile beraber alındığında sonuç verir(ZMA). Yatmadan önce 560mg Magnezyum ve 30mg Çinko alın.

Potasyum

Yararı; Büyümek için gereken başka bir mineralde potasyumdur. Kasların ihtiyaç suyduğu sıvı dengesini sağlar. Daha iyi sıvı dengesi kaslarda daha çok su anlamına gelir daha çok suda anabolik aktivitelerin artması demektir.

Kaynakları; Yağsız kırmızı et, yoğurt, az yağlı süt, patates, muz…

Supplement olarak alınması gereken miktar; Potasyum takviyeleri 99mg’lık kapsüller yada tabletler şeklindedir. Potasyumca zengin besinlerle beraber günde 1000mg(5-6 öğünlü perhiste her öğün iki tablet olacak şekilde) alarak hidrasyonu artırabiirsiniz.

Karnitin

Yararı; Yağ asitlerinin kas hücreleri içinde enerjiye çevrilmesini sağlar. Bu yüzden vüçutçular tarafından yarışma öncesinde kullanılır. Hayvanlar üzerinde yapılan yeni araştırmalarda daha yağsız ve kaslı sonuçlar elde edilmişti. Karnitin, karbondidratların kısıtlandığı diyetlerde keton üretimine yardımcı olur. Keton, kas dokusunun azalmasına engel olur. Diyetteyken alınması gereken bir maddedir; ayrıca kilo alma dönemlerinde kullanıldığı takdirde istenmeyen fazlalıkları önleyemeye yardımcı olur.

Kaynakları; Hayvan organları(Karaciğer, kalp), kuzu ve dana eti.

Supplement olarak alınması gereken miktar; Diyetteyken 3-6gr alın, 3gr kardio çalışmasından önce 3gr da ağırlık idmanında önce. Kilo alma döneminde daha az yağ için kahvaltıda 3gr alın.

Gıdalar vücut geliştirme için çok önemlidir, iki kaynaktan elde edebiliriz: Yiyecekler ve supplementler. Çoğu kez vücutçular birini diğerine tercih eder. Unutulmamalıdır ki ikisi beraber alındığı zaman çok daha iyi sonuçlar verir.

 

SANA EN UYGUN TAKVİYELERSupplementler.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz