Enzimlerin Protein Emilimindeki Önemi

0

Creatine ok.. Arginine ok..Protein tozu ok..Enzimler o.. bir dakika… bu sonuncusu nedir?

Alışveriş listenizi derlerken onları düşünmezsiniz fakat enzim ürünleri kas gelişimi için akıllıca bir tercih olabilir. Aslında enzimler sindirime yardımcı olarak bilinir fakat araştırmalar şunu göstermiştir: enzimler ayrıca bir vücut geliştirmecinin beslenme programına eklenirse high-intensity (şiddetli) idmanlarda iyileştirici ve yenileyici süreçte önemli bir yer tutarlar.

ENZİM NEDİR?

Reklam

Enzimler; vücutta katalizör görevi üstlenirler. Metabolik işlemlerin çok hızlı bir şekilde gerçekleşmesini sağlarlar. Yediğimiz protein ve karbonhidratların kas gelişimi için kullanılabilmesinden önce stok edilmiş enzimlerin sindirim sisteminden salgılanması gerekir. Yiyecekleri parçalayan üç çeşit enzim vardır: amylases karbonhidratları; lipases yağları ve proteases de proteinleri parçalar. Bu enzimler doğal olarak vücudumuzda depolanıyor olsa da bazı yiyeceklerden ve diyet ürünlerinden elde edilebilir. Vücut geliştiriciler ve ağır spor yapanlar, bu enzimleri, tüketmeleri gereken kalorileri işlerken sindirim sistemine yardımcı olması için kullanabilirler. Enzimler ayrıca, kas gelişiminde kullanılabilmesi için daha fazla besini işlenmesinde yardımcı bir görev üstlenirler.

Vücut geliştiriciler protein alımıyla diğer sporculardan ve atletlerden daha fazla içli dışlı olduğu için, proteases bizim için en önemli olan enzim türüdür. Geçenlerde yapılan bir araştırma gösterdi ki; whey proteinli bir içeceğin içine belirli miktarda enzim eklendiğinde normal içeceğe göre kandaki a. Asit miktarını arttırdı. Esasen whey proteinin çoğu, içeceğe enzim eklendiği için, sindirildi ve emildi. Bu da whey proteinden gelen a. Asitlerin çoğunun sirkülasyona girdiği ve kas yapımında kullanılmada elverişli hale geldiği anlamına geliyor.

KANDAKİ ENZİMLER

Proteases daha fazla a. Asitin emilimine yardımcı olur ve enzimler kendi başlarına kan akışında emilim sağlarlar. Araştırmalar şunu gösteriyor: karnın içindeki asitli ortamda bozulmadan depolanabiliyorlar. Proteases enzimleri bir kere sirkülasyonda yer bulurlarsa kas gelişiminde önemli bir yer tutarlar.

Bilim adamları proteases’ın yararlarını araştırmaya 1960ların sonlarına doğru başladırlar. Proteasesler eskiden atletlerin sakatlıktan kurtulmaları(iyileşmeleri) için kullanılıyordu. Araştırmalar proteasesların iyileşme sürecini hızlandırdığını gösterdi. Ayrıca anti-yangı özelliği gösteren maddelerin seviyesini artırırken, yangı oluşumu sağlayan maddelerin de üretimini azalttığına inanılıyor. Aşırı yanma hissi kas iyileşmesini geciktirebildiği gibi kas gelişimini de azaltır. Şu da mümkündür ki, proteases amino asit emilimini yükselterek iyileşme zamanını da kısaltır. Bu da, hasar görmüş kasların ve eklemlerin yeniden inşası için daha fazla kullanılabilir amino asit sağlar.

Proteases’ın yanma hissini azalttığı ve iyileşme sürecini hızlandırdığı göz önüne alınarak, Elon Üniversitesi(kuzey Kaliforniya) bilim adamları, proteases’ın aşırı ağır idmanlardaki iyileşme sürecine etkisini test etmek istediler. Erkek denekler 30 dakika boyunca yokuş aşağı koştular: belirli bir zaman diliminde yokuş aşağı koşmak önemli ölçüde kas yıkımı ve yanmaya yol açabilir. Bu da hemen hemen ağırlık kaldırırken ki tekrarlardaki zorlamayla eşdeğer sayılır. Takibindeki 3 gün adam laboratuara bacak gücünü ölçtürmeye geldi. Sonuç mu? Proteases enzimi verilen denek diz bağlarındaki gücü yeniden toplamayı; plasebo verilen diğer deneğe göre daha büyük ölçülerde başardı. Diz bağları yokuş aşağı koşma hareketinden en fazla etkilenen yer olduğuna göre proteases enzimlerinin en iyi etkilerinin bu kas grubunda gösterdikleri de mantıklı. Araştırmacılar, dolorometre denilen, kaslardaki basıncı ölçen bir aletle, ağrı ve acıyı ölçtüler. Beklendiği gibi, proteases alanlar, plasebo alanlara göre daha az acı çekiyordu. Bu da şu anlama geliyor; supplementlar sadece sakatlıktan kurtulmak için değil ayrıca aşırı ağır idmanlarda kas yenilenmesi için de kullanılabilir.

ALIŞVERİŞTE İPUÇLARI…

Aşağıdaki enzimleri içeren formüller seçin: trypsin, chymotrypsin, pepsin, pancreatic enzymes, bromelain ve papain. Bromelain ayrıca taze ananastan da elde edilebilir. Papain de taze papaya’dan elde edilebilir. Ayrıca amylases ve lipases içeren bazı supplementlar da daha fazla karbonhidrat ve yağ sindirmenize yardımcı olur.
Üreticiler ayrıca proteases içeren supplementlar da satmaktadır. Etiketinde Aminogen yazan protein tozları arayın; Amonegen proteases’ın birçok protein tozunda bulunan patentli bir karışımıdır.

DOZAJ

İdmandan önce ve sonra 200-500mg proteases almak yanma oranını düzenlemeye yardımcı olur. İdman öncesi ve sonrası tükettiğiniz proteinlerin (örneğin: protein shakeler) emilim miktarını arttırır, kasların daha hızlı iyileşmesini sağlar ve idmandan sonraki 1-2 gün içerisindeki ağrı ve acıyı azaltır.

Yazar: Len Davis
 

SANA EN UYGUN TAKVİYELERSupplementler.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz