D Vitamininin Testosteron Seviyelerine Etkisi

2

Testosteron seviyeleri yaş ilerledikçe düşmeye başlar. Yakın zaman önce yapılan bir araştırma, D vitamininin testosteron seviyelerinin artmasında etkili olabileceğini gösteriyor.

Testosteron Nedir?

Testosteron, hem erkekler hem de kadınlarda (ve hatta diğer omurgalılarda) bulunan bir hormondur. Kadınlara nispeten erkeklerde daha çok testosteron bulunduğundan ve testosteron hormonu, erkeklerin üreme sistemi, kas ve kemik yapısının belirlenmesinde kilit rol oynadığından erkeklik hormonu olarak da bilinir.

Reklam

D Vitamini ve Testosteron Seviyeleri Arasındaki İlişki

Erkek üreme yolu, D vitamininin hedef dokusu olarak ilişkilendirilmiştir – bu konuda yürütülen kimi çalışmalar ise erkeklerdeki testosteron seviyelerinin 25-hydroxy vitamin (25 hidroxy vitamin D,  böbreklerden geçerek D vitaminin aktif forma dönüşmemiş halidir) ile bağlantısı olduğunu işaret etmektedir. Bunun üzerine, D vitamini takviyesinin testosteron seviyesi üzerine etkisi olup olmadığını araştırıldı. Zayıflama programına alınmış fazla kilolu, sağlıklı erkek katılımcılar, testosteron seviyeleri için incelendi. Katılımcıların bir kısmı 1 yıl boyunca 2.332 IU D vitamini takviyesi alırken diğer kısmı plasebo grubundaydı. Testosteron seviyeleri iki grup erkekte de referans aralığının alt ucundaydı (20-49 yaş arası erkeklerde 9.09-55.28 nmol/l). D vitamini alan grupta testosteron seviyesi 53.5 nmol/l gibi büyük bir oranda artarken plasebo grubunda hiçbir değişiklik gözlemlenmedi.

 

Başlangıç değerlerine nispeten, D vitamini takviyesi alan grupta:

 

  • Testosteron seviyelerinin büyük oranda, 10.7±3.9 nmol/l değerinden 13.4+ 4.7 nmol/l değerine,

 

  • biyoaktif testosteron seviyelerinin, 21 ± 1.87 nmol/l değerinden 6.25 ± 2.01 nmol/l değerine

 

  • Serbest testosteron seviyelerinin 0.222 ± 0.080 nmol/l değerinden 0.267 ± 0.087 nmol/l değerine

artış gösterdiği gözlemlendi.

Plasebo grubundaki erkeklerde kayda değer bir değişim gözlemlenmedi. Araştırma, D vitamin takviyesinin testosterone seviyelerini yükseltebileceğine işaret ediyor.

SANA EN UYGUN TAKVİYELERSupplementler.com

2 YORUMLAR

  1. Bilinçsiz kullanmayın arkadaşlar. D vitamini eksikliğiniz yoksa takviye olarak bile kullanmayın. Düşük doz kullansanız bile hiperkalsemiye neden olabilir, testislerde kalsiyum birikmesine yol açabilir. Kısacası eğer eksikliğiniz varsa doktor kontrolünde kullanın.

  2. […] Testosteron denince D vitamininin önemi yadsınamaz. Journal of Clinical Endocrinology dergisinde yayımlanan bir çalışmada, erkeklerde D vitamini kullanımıyla testosteron seviyeleri arasındaki ilinti incelenmiştir. Çalışmayı yürütenler, D vitamini yüksek olan katılımcıların, D vitamini yetersiz olanlarla kıyaslandığında daha yüksek serbest testosteron seviyelerine sahip olduklarını bulmuşlardır. Bu çalışmanın sonuçlarına göre D vitamini ile testosteron seviyeleri arasında güçlü bir ilişki bulunmaktadır. […]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz