Ejderin Hikayesi: Bruce Lee Antrenman Programı ve Diyeti

1

1950 – 1970 yılları arasında rol aldığı dövüş filmleriyle sinemanın en ikonik isimlerinden biri haline gelen Bruce Lee, aynı zamanda bir neslin estetik anlayışına yön veren fiziğiyle öne çıkan efsaneler arasında. Zayıf görünümüne rağmen filmlerinde şahit olduğumuz güçlü ve yağsız fiziği, bir dönem bu nesil için hedeflenen vücutlardan biri olmuştu. Halen üzerinde en çok konuşulan, en çok ulaşılmak istenen güç ve kondisyon odaklı fizik diyebiliriz Bruce Lee’nin eşsiz vücudu için…

Pek çok sporcu ve hayranı tarafından ‘dünyanın en güçlü insanlarından biri’ olarak tanımlanan Bruce Lee, tabi ki bu fiziğe ulaşabilmek için sıradan bir antrenman uygulamıyordu. Dövüş sanatları onun en büyük tutkusuydu ve bu tutkuyu rutin antrenman programıyla birleştirmekten hiç çekinmedi. Farklı disiplinlerden faydalanarak oluşturduğu antrenman programına, yağ oranını minimuma indirecek ve daha belirgin kaslara sahip olmasını sağlayacak özel bir diyet de ekledi. Gelin Bruce Lee’nin tıpkı kendine has yaşamı gibi özel olan antrenman ve diyet programını birlikte inceleyelim.

Reklam

Bruce Lee Antrenman Programı

Bruce Lee workout planı, Bruce Lee’nin eline verilen body building programını güç ve kondisyon için yetersiz bulmasıyla şekillendi. Kas gelişimine değil kuvvet ve dayanıklılığa odaklanan Lee; kuvvet için ağırlık, dayanıklılık için koşu ve esneklik için de programına her gün  esneme hareketleri ekledi.

Dövüş sanatlarından aldığı esneklik ve denge temelli hareketleri de ekleyerek çalışmasını daha sonra giderek basitleşecek olan ‘Bruce Lee antrenman programı’na dönüştüren Lee, bu süreçte dövüş sanatları eğitimlerini de aksatmadı. Vücudunu neredeyse her gün çalıştıran Lee, haftanın yalnızca 5 günü ağırlık ve kardiyo egzersizleri yaparken kalan 2 dinlenme gününü dövüş sanatlarına ayırdı. Diğer tüm vücut geliştirmecilerden farklı olarak o, kendini iyi hissettiği her gün dövüş sanatları eğitimlerine katıldı. Belki de bu eşsiz güç ve kondisyonun temelini oluşturan şey budur.

Bruce Lee’nin kızı Shannon Lee tarafından keşfedilip Muscle&Fitness Ekim 2014 sayısında yayınlanan antrenman programı, bize Lee’nin nasıl bir antrenman rutini olduğuna dair verilmiş en iyi kaynaklardan biri. Program tam olarak aşağıda paylaştığımız görseldeki gibi.

Kaynak: http://www.workoutlikebrucelee.com/

Üzerinde aldığı notları da gördüğümüz programda el yazısını okuyamayanlar için:

Squat 3 x 10 x 95lb
French Press 4 x 6 x 64lb
Incline Curls 4 x 6 x 35lb
French Press (again) 4 x 6 x 64lb
Con Curl 3 x 10 x 70-80lbs
Two Handed Curl 3 x 8 x 70-80lb
Tricep Stretch 3 x 8
Dumbbell Curl 4 x Failure x 18lb
Reverse Curl 4 x 6 x 64lb
Wrist Curl 4 x Failure x 64lb
Wrist Curl 4 x Failure x 10lb

Programda yer alan ‘french press’ aslında bench üzerinde yapılan bir triceps antrenmanı. Con curl’deki con ise muhtelemen ‘konsantrasyon’ kelimesinin kısaltması.

Lee bunların yanı sıra çeşitlilik yaratmak için bol bol farklı pozisyonlarda şınav çekiyordu. Karın, omuz, göğüs ve kollarını aynı anda çalıştırmak için bu uygulanabilecek en iyi yöntemlerden biri diyebiliriz. Vücudunun en belirgin noktalarından biri olan yağsız karnı için ise favori hareketi ‘dragon flag’dı. Hareketin detayları için bu yazıya göz atabilirsiniz.

Bruce Lee Diyeti

Bruce Lee’nin beslenme rutinine bakacak olursak genel hatlarıyla sağlıklı çin yemekleri, protein shakeler ve vitamin takviyelerinden oluştuğunu söyleyebiliriz. Ancak bu tabi ki başka hiçbir şey tükettiği anlamına gelmiyordu. Lee’nin fast food tükettiği bile oluyordu ancak eşinin söylediğine göre beslenme işini ABD’ye taşındıktan sonra daha fazla ciddiye almaya başladı.

Peki Bruce Lee’nin diyeti tam olarak nelerden oluşuyordu? Asya mutfağının çeşitliliğinden vazgeçmeyen Lee, diyetine bol protein içerikli çin yemekleri ekliyordu. Örneğin istridye soslu sığır eti favorisiydi. Bunun yanından tavuk, karides, tofu ve tabi ki bol sebze tüketti. Haftada 1 kez ciğer yemeye çalışıyordu.

Bruce Lee antrenmanın enerjisini karşılayabilmek pek de kolay değildi. Bu nedenle Lee, bol bol sağlıklı karbonhidratlar almayı da ihmal etmiyordu. Çin yemeklerinin temel tüketim maddelerinden ikisi olan pirinç ve erişte, diyetinde önemli bir yer tutuyordu.

Protein shakelerini oluştururken diğer diyetlere kıyasla biraz daha farklı hareket ediyordu. Süt ve süt ürünlerini tüketmekten hiç hoşlanmayan Lee, protein shakelerini daha çok sebzelerle hazırlıyordu. Bezelye, fasulye, fıstık ezmesi, edamame; tariflerinde sık sık kullandığı protein kaynaklarıydı.

Yaşadığı dönemde sağlıklı beslenmenin 3 büyük öğünden oluşması gerektiği söylenirken Lee, bir günde en az 4 5 öğün tüketiyordu. Metabolizmasını hızlandırmak için gün içinde bol bol meyve de tüketirdi. Diyet planı düşünüldüğünde Lee’nin gün boyunca 4 saatte bir beslendiğini söyleyebiliriz.

Henüz kimse faydalarının farkında değilken Lee, sporcu beslenmesinin bir parçası olarak vitamin ve mineral takviyesi almayı da ihmal etmedi. Gün boyunca tükettiği meyvelerin yoğun egzersiz programına yetmediği noktalarda magnezyum, C vitamini, E vitamini, B vitamini ve protein tabletleri kullandı (1).

SANA EN UYGUN TAKVİYELERSupplementler.com

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz